Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. Już w piątek (28 czerwca) uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zakończą rok szkolny i tym samym rozpoczną dwumiesięczne wakacje. Zapewne wiele osób w tym czasie będzie chciało wybrać się na urlop nad morze, jezioro lub w góry. Cześć z dzieci większość czasu spędzi także w mieście. Jednak w czasie wakacji niestety jesteśmy narażeni na kradzieże, utonięcia lub wypadki na drogach. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Głogowie radzą jak się zachowywać w czasie wakacji żeby przeżyć je miło i bezpiecznie.
Już w najbliższy piątek (28 czerwca) rozpoczynają się wakacje. Część dzieci będzie korzystało z wolnego czasu nad morzem, jeziorem lub w górach będąc na koloniach lub wyjeździe z rodzicami. Jednak duża cześć dzieci i młodzieży większość czasu w wakacje spędza w miejscu zamieszkania i samodzielnie gospodaruje swoim czasem. – Zwracamy się do rodziców i opiekunów dzieci z prośbą o zapewnienie im odpowiedniej opieki i zagospodarowanie wolnego czasu. Działania policyjne to tylko jeden z elementów mających zapewnić bezpieczeństwo dzieci w czasie wakacji. To czyuda się uniknąć niebezpieczeństw, zależy przede wszystkim od rozwagi rodziców i wyobraźni dzieci. –mówi Bogdan Kaleta, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Głogowie. Istnieje jednak kilka żelaznych zasad, których należy przestrzegać, aby dwumiesięczny wypoczynek był miły i bezpieczny. Przede wszystkim należy nie lekceważyć wody i kąpać się tylko na kąpieliskach strzeżonych. – Zanim wejdziemy do wody należy zapewnić sobie asekuracje drugiej osoby lub co najmniej obserwatora, który będzie śledził nasze poczynania w wodzie. Należy kąpać się gdy temperatura wody wynosi minimum 18 stopni Celcjusza. Należy także pamiętać, żeby rozgrzane słońcem ciało wolno zanurzać w wodzie. Najlepiej wcześniej ochlapać się wodą w okolicach karku, klatki piersiowej i ud. Do pływania należy wybierać dogodne i bezpieczne miejsca. Nie należy skakać do wody o nieznanym dnie – dodaje Bogdan Kaleta. Aby wakacje były udane trzeba także uważać na złodziei, którzy tylko czekają na uśpienie naszej czujności. W czasie wakacyjnych wycieczek należy dobrze przechowywać portfel i wszelkie kosztowności. Lepiej wkładać je do wewnętrznych kieszeni torb lub plecaków tak, aby nie były one łatwo dostępne dla złodziei. Przebywając na plaży nigdy nie należy zostawiać koca z torbami bez nadzoru. Należy także przestrzec dzieci, aby nie ufały nieznajomym. Jeśli jednak zostaniemy okradzeni należy zgłosić ten fakt do najbliższej komendy policji lub zadzwonić pod numer alarmowy 997.
Wysyłając dziecko na zorganizowany wypoczynek taki jak kolonie i obozy należy sprawdzić kilka podstawowych rzeczy. – Wybierając konkretną ofertę należy sprawdzić wiarygodność oferenta. Należy także uważnie przeczytać warunki umowy i dowiedzieć się, czy dzieci będą miał zapewnioną opiekę wykwalifikowanej kadry opiekunów. Dodatkowo należy na karcie zgłoszenia napisać na co dziecko jest uczulone oraz na co choruje. Ważne jest także żeby upewnić się, czy dziecko na czas wyjazdu jest ubezpieczone od nieszczęśliwych wypadków. Przed wyjazdem należy także upewnić się czy stan techniczny autokaru jest dobry i czy w przypadku dalekich wyjazdów na przykład zagranicznych jest zapewniona zmianowość kierowców – tłumaczy Bogdan Kaleta. Samodzielne wyjazdy dzieci i młodzieży to także okazja do pierwszego kontaktu z alkoholem, narkotykami, czy innymi używkami. – Pobyt z rówieśnikami, dużo wolnego czasu, sprzyja nieprzemyślanym decyzjom. Zadbajmy o to aby nasze dzieci nie wpadły w konflikt z prawem – dodaje Bogdan Kaleta.