Choć zabija każdego roku wiele osób to wciąż zapraszamy go sami. Szczelne plastikowe okna, zatkane kratki wentylacyjne, niesprawne urządzenia grzewcze brak czujników, oszczędzanie na wizytach kominiarza. Oto najprostsza recepta na zamienienie naszego szczęśliwego domu w komorę gazową.
Tlenek węgla nazywany czadem jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw takich jak: węgla, gazu, benzyny, drewna, nafty, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, który jest niezbędny do zupełnego spalenia. Społeczeństwo w Polsce nadal nie zdaje sobie sprawy z problemu i bagatelizuje go. Nie dbamy w dostateczny sposób o nasze bezpieczeństwo w czasie sezonu grzewczego jesienią i zimą. Jest to szczególnie niebezpieczne w mieszkaniach gdzie okna są szczelnie zamknięte i uszczelnione na zimę.
Czad jest bez barwny, bez wonny dlatego jeśli nie mamy czujników często jesteśmy bezradni w wobec zagrożenia. Pamiętajmy aby:
- Nie zasłaniać kratek wentylacyjnych
- Dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych i ich czyszczenie
- Poddawać kontroli urządzenia grzewcze
- W przypadku wymiany okien na nowe zwróćmy uwagę na wentylację ponieważ nowe okna są bardziej szczelne i mogą pogarszać wentylację
- Często wietrzyć pomieszczenia, tam gdzie odbywa się spalanie, kuchnia, łazienka.
- Nie zostawiać zapalonego samochodu w garażu nawet jeśli masz otwarte drzwi
- Nie lekceważyć objawów takich jak duszności, osłabienie, senność, kołatanie serca, zawroty głowy, zmęczenie gdyż mogą być objawem zatrucia czadem, w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarza.
W Polsce każdego roku z powodu zatrucia czadem pochodzącym z gazowych grzejników wody przepływowej, umiera ok. 100 osób a jeszcze więcej ulega zatruciu i wymaga pomocy lekarza. Najwięcej takich wypadków mamy od listopada do marca a wiec w okresie zimowym. W statystykach tlenek węgla zajmuje jedno z czołowych miejsc po zatruciach alkoholem i lekami.
Kominiarze i strażacy co roku apelują o regularne kontrole przewodów kominowych i wentylacyjnych. Szczególnie jest to ważne przed sezonem grzewczym o bezpieczeństwo powinni zadbać właściciele domków jednorodzinnych, kamienic, zarządcy budynków.
Zima jest trudnym okresem dla dzieci, kobiet w ciąży ludzi starszych, schorowanych, a także zwierząt. Warto w tym okresie zadbać o bezpieczeństwo nasze gospodarstwa domowego.
Sprawdźmy jak działa junkers łazienkowy, odsłońmy kratki wentylacyjne, wietrzmy mieszkania nawet w mrozy. Nie ustawiajmy się w kolejce po taką śmierć!