MIEDZIAK.info.pl | Informacje & Wydarzenia Okręgu Miedziowego

Gmina Kotla: Wymienili się doświadczeniami

Liderzy projektu „Sprawne organizacje w gminie Kotla” odbyli ciekawą wizytę studyjną w Dobkowie. Wizyta była kolejną formą wsparcia w zakresie poszerzenia wiedzy uczestników projektu o realizacji zadań publicznych przez organizacje pozarządowe, ukazaniem dobrych praktyk, wymianą doświadczeń. Konkretne działania, namacalne przykłady sukcesu będą stanowić inspirację i wzór do naśladowania – mówi koordynatorka projektu.

Stowarzyszenie Grochowice Zdrój realizuje projekt „Sprawne organizacje w gminie Kotla” współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. W ramach tego projektu jego uczestnicy wyjechali z wizytą studyjną do Dobkowa, wsi położonej w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim. Spotkali się z jego mieszkańcami, członkami Stowarzyszenia „Dobków”.

 Dobków w 2011 r. był laureatem konkursu „Najpiękniejsza Wieś Dolnośląska. Konkurs organizowany jest co roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Celem konkursu organizowanego cyklicznie jest wyłonienie oraz wypromowanie najlepszych, najbardziej innowacyjnych i wzorcowych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich.

„Dobków to przykład wsi z pomysłem na siebie, z dużym potencjałem mieszkańców. Współpraca organizacji wiejskich, w tym Stowarzyszenia „Dobków” z Gminą Świerzawa oraz Stowarzyszeniem Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo Kaczawskie, poskutkowała licznymi projektami, w tym największym przedsięwzięciem, stworzeniem centrum edukacji ekologicznej – Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej. Jest to modelowa wieś tematyczna, w której wdrażane są lokalne inicjatywy ekonomii społecznej przy współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi.” –  tłumaczy Barbara Kobiela koordynato projektu i prezes Stowarzyszenia Grochowice Zdrój.

Animator Stowarzyszenia „Dobków”, Pan Krzysztof Rozpędowski, oprowadził uczestników wyjazdu po wsi, ciekawie opowiedział o nietypowej historii Dobkowa, o architekturze sudeckiej wsi łańcuchowej. Wyjaśnił, czym jest Ekomuzeum Rzemiosła w Dobkowie.

„To przede wszystkim pracownie i galerie ceramiczne. Odwiedziliśmy Galerię ART-EL oraz Galerią Pod Aniołem, w której uczestnicy projektu spotkali się z właścicielami oraz wzięli udział w warsztatach integracyjno-ceramiczno-piekarniczych.” – mówi Barbara Kobiela.

W pasiece „Na malinowym wzgórzu” jej właściciel przekazał swoje doświadczenia, jak dodatkowo zarobić na pasiece poza sprzedażą miodów i innych produktów wytwarzanych przez pszczoły. Wyspecjalizował się w organizowaniu i prowadzeniu warsztatów pszczelarskich dla dzieci.

Wieś posiada interesujący szlak edukacyjno-turystyczny obejmujący m.in. zabytkowe kapliczki i figury przydrożne. Na szlaku można zobaczyć tzw. bębny edukacyjne z informacjami: o roli zadrzewień śródpolnych w środowisku, o wielkiej twórczyni krajobrazu – rzece, czy domek zapachów.

W pensjonacie Willa Greta goście z gminy Kotla obejrzeli prezentację dotychczasowych działań podjętych przez Stowarzyszenie „Dobków” przy współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami. Największym przedsięwzięciem jest Sudecka Zagroda Edukacyjna jako centrum edukacji i aktywizacji lokalnej społeczności.

„Celem wizyty studyjnej było pogłębienie wiedzy uczestników projektu z ekonomii społecznej. Niewątpliwie nam się to udało. Konkretne działania, namacalne przykłady sukcesu będą stanowić inspirację i wzór do naśladowania – podsumowuje koordynatorka projektu.

Wizyta studyjna jest kolejną formą wsparcia w zakresie poszerzenia wiedzy uczestników projektu o realizacji zadań publicznych przez organizacje pozarządowe, ukazaniem dobrych praktyk, wymianą doświadczeń.