Głogów ma FAZĘ

0
1278
2015-03-13 zdjęcie: konferencja faza

Takiego wydarzenia w Głogowie jeszcze nie było. Zjednoczenie największych podmiotów w mieście: MCWR, SZANSA, ZPSW, MOK, MCK Mayday, MORIUS, ASLAN, Sport Górski, honorowy patronat Prezydenta Miasta Głogowa i Starosty Głogowskiego – a to wszystko w ramach Festiwalu Alternatywnej Zjednoczonej Aktywności. Krótko mówiąc: Głogów ma FAZĘ.

Jak wiele inicjatyw da się połączyć w jedno wydarzenie? Czy możliwa jest współpraca między czołowymi głogowskimi instytucjami, stowarzyszeniami i mniejszymi organizacjami działającymi na terenie naszego miasta?

O tym przekonamy się w wiosenny weekend 20-22 marca w Głogowie. To właśnie wtedy nasze miasto opanuje jedna, wielka FAZA, czyli Festiwal Alternatywnej Zjednoczonej Aktywności, którego celem jest współpraca jednostek miejskich z organizacjami i instytucjami pozarządowymi, działającymi na rzecz odpowiedzialnego rodzicielstwa, aktywizacji młodzieży i integracji społecznej.

FAZA Fest startuje już w piątek 20. marca Teatrapią, czyli VII Przeglądem Spektakli w Miejskim Ośrodku Kultury.

O wydarzeniach, które odbędą się w ramach FAZY opowiadali przedstawiciele głogowskich instytucji i stowarzyszeń.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Barbara Mareńczak-Piechocka: Zapraszamy na kolejną już edycję przeglądu spektakli o charakterze terapeutycznym. Teatrapia – bo tak to nazwaliśmy – jest przedsięwzięciem, które realizujemy już od siedmiu lat i do udziału w nim zapraszamy wszystkich. Nie tylko podmioty, które są zaangażowane w realizację FAZY ale również inne grupy nieformalne, do przygotowania krótkich scenek teatralnych, może jakieś etiudy, których głównym, wiodącym tematem będzie profilaktyka wszelkiego rodzaju uzależnień, bo główną ideą tej imprezy jest zaproponowanie wszystkim, całym rodzinom, alternatywnego spędzania czasu, takiego, który pozwoli nam oderwać się od wszelkiego typu uzależnień nękających nas wszystkich. Zgłoszenia przyjmowane są do dziś (13 marca), jednak jeśli ktoś jeszcze chwilę później chciałby się zgłosić, to też chętnie go przyjmiemy. Takie zgłoszenie prosimy kierować do Miejskiego Ośrodka Kultury i 20 marca spotykamy się na przeglądzie.

W sobotę FAZA FEST przeniesie się z Miejskiego Ośrodka Kultury na główny plac przy ul. Perszeusza, czyli okolice MCK Mayday, Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży SZANSA i Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych. We współpracy z głogowską policją planowane jest również oddzielenie terenu od strony wjazdu do tzw. domu towarowego Centrum i od strony ul. Perseusza na parking i teren zielony przy budynkach.

Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA Martyna RybkaProgram podzielił się na tyle fajnie, że MCK Mayday głównie zaprasza na kulturalno- zabawowe rzeczy, u nas, w SZANSIE, trochę bardziej edukacyjnie, co nie oznacza, że mało ciekawie. Będzie możliwość spotkania się, porozmawiania i zasięgnięcia porady specjalistów począwszy od psychologów i pedagogów, ale też neurologopedów, fizjoterapeutów, będziemy mieli również możliwość zasięgnięcia porady stomatologa. Zachęcam do przyjścia z dziećmi, być może będzie to pierwsza okazja do zapoznania się ze stomatologiem, w dodatku w przyjaznym miejscu, a nie koniecznie w gabinecie. Dodatkowo takie rzeczy, jak spotkania z podróżnikami i to nie tylko podróżnicy z Głogowa czyli Fotostopem przez Świat czyli państwo Stroczyńscy, czy Marzena i Bartosz Ławrowscy ze Stowarzyszenia ZWIEDZAK, ale też będziemy gościć również Zbyszka Pawlaka, który po raz kolejny opowie o tragedii, która wydarzyła się w Biesłanie. Oprócz tego joga w SZANSIE, warsztaty dla dzieci z odżywiania, wykłady psychologów, spotkania z położną, także mnóstwo propozycji skierowanych dla rodzin.

Sami organizatorzy przyznają, że oferta jest niesamowicie bogata, dlatego też podczas FAZY do dyspozycji osób uczestniczących w wydarzeniu będą wolontariusze, którzy pomogą odnaleźć się w strefie Festiwalu, tak by przybyli goście nie mieli problemu z odnalezieniem wszystkich propozycji.

Dyrektor Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych Marta GreberZapraszamy dzieci i rodziców na wspólną zabawę pod hasłem: Latawiec – ciało, serce i umysł. Polegać będzie to na wspólnej zabawie, nauce i spędzaniu wolego czasu. Wszystkie warsztaty oferowanem przez ZPSW prowadzone będą przez nauczycieli i terapeuctów u nas pracujących. Zaczynamy w sobotę od wspólnego robienia latawców. Ponadto warsztaty plastyczne, artystyczne, gdzie za pomocą różnych technik artystycznych, całymi rodzinami będziemy upiększać nasz świat. Dla osób chętnych będzie możliwość spędzenia czasu w sali doświadczania świata, czy zrelaksowania się w naszej słynnej białej sali. Na koniec, w niedzielę, trochę ruchu dla całej rodziny, czyli Pozytywka. Zapraszamy.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Rehabilitacji i Usług Specjalistycznych Mirosława KrasickaZapraszamy na spotkania z pedagogami, fizjoterapeutami i neurologopedą, którzy będą doradzali i wskazywali jak pracować z dzieckiem. Jesteśmy bardzo otwarci i  będziemy do dyspozycji tak długo, jak tylko będzie taka potrzeba.

Ważną inicjatywą, która pojawi się na Festiwalu, oprócz szerokiej gamy wydarzeń kulturalnych, artystycznych i terapeutycznych będzie również aktywność fizyczna, którą nie mógł się zająć nikt inny, jak triathlonowy mistrz świata w Double Ironman Jerzy Górski, we współpracy z Romanem Jarzyną.

Sport Górski Jerzy GórskiNoga do góry ręka w bok i idziemy, czyli slow jogging, a więc to co ja będę chciał zaprezentować, co jest absolutnie nowe na rynku polskim. Jest to oferta japońskiego profesora, który slow jogging stworzył. Idea jest prosta: nie ma takiej kondycji, która by nie pozwoliła tego nie uprawiać. Bieg tolerancji – wystartujemy w niedzielę o 20:30 spod MCK Mayday i wyruszymy w kierunku różowego mostu.

Bieg tolerancji swoim udziałem wesprze grupa BiegamBoLubię Głogów oraz biegacze przygotowujący się do Crossu Straceńców. Organizatorzy zachęcają wszystkie osoby do aktywnego przyłączenia się również do tej części Festiwalu. Bieg uwieńczony zostanie symbolicznym utopieniem Marzanny.

Miejskie Centrum Wspierania Rodziny Anna MazurkiewiczNajważniejsza, muzyczna odsłona festiwalu, czyli LUXTORPEDA – fantastyczny zespół rockowy który gra dla całych rodzin. Zapraszamy wszystkich fanów, nie tylko tych dorosłych, ale w każdej kategorii wiekowej, do  udziału w tym koncercie. Uczestnictwo w koncercie można zdobyć. Za darmo, pod warunkiem że się uczestniczy w wybranych przez siebie warsztatach. Podczas festiwalu będzie tzw. paszport, w którym prowadzący poszczególne wydarzenia będą przypinać nalepki do tego paszportu i będzie on automatycznie biletem na koncert LUXTORPEDY. Jeśli będą wolne miejsca, będziemy wpuszczać fanów zgromadzonych pod MCK Mayday.

Powyższe inicjatywy przedstawione przez reprezentantów instytucji i stowarzyszeń to tylko fragment oferty, z jakiej skorzystać będzie można podczas Festiwalu Alternatywnej Zjednoczonej Aktywności.  Program bogaty jest w szereg innych wydarzeń, które śledzić na bieżąco można na fanpage FAZY na facebooku. Uroczyste otwarcie festiwalu planowane jest na piątek, 20. marca godz. 9:00 w Miejskim Ośrodku Kultury.

Gorąco zachęcamy do aktywnego udziału w Festiwalu Alternatywnej Zjednoczonej Aktywności!