Dziś rano w Ekologicznej Szkole Podstawowej nr 7 w Głogowie odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym zbiórka surowców wtórnych: puszek aluminiowych, nakrętek plastikowych oraz elektroodpadów. Po raz kolejny uczniowie i rodzice nie zawiedli. Ogrom zaangażowania oraz ilość zebranych odpadów robią wrażenie ! To się nazywa edukacja ekologiczna! A to dopiero początek, wkrótce w szkole zostaną zorganizowane kolejne takie zbiórki…
Ekologiczna Szkoła Podstawowa nr 7 mieszcząca się przy ulicy Daszyńskiego 11w Głogowie, od lat zbiera surowce. Pieniądze z ich sprzedaży każdego roku przeznaczane są na inne cele- w tym roku za sprzedaż surowców zostaną zakupione książki dla dzieci. Decyzję co roku podejmuje Rada Rodziców.
Zbiórka organizowana jest w ramach szkolnego konkursu na Najlepszego Ekologa i Najlepszą Ekoklasę. Cała akcja jest przeprowadzana bardzo sprawnie, z niebywałą dokładnością i starannością. Surowce są ważone i przypisywane danemu uczniowi. Ci, którzy przyniosą największe zbiory zostają nagrodzeni. Wyróżniona zostaje także najlepsza klasa, która w nagrodę jedzie na wycieczkę. Z pewnością ta wizja wygranej jeszcze bardziej mobilizuje nie tylko dzieci, ale ich całe rodziny i znajomych do zbierania surowców.
W piątkowy poranek w SP7 w Głogowie można było spotkać rodziców, dziadków, ciocie i wujków dźwigających ciężkie torby oraz stare, zużyte elektro sprzęty. Na korytarzu panowało niemałe poruszenie. Dzieci z niecierpliwością oczekiwały w kolejce na swoją kolej i podekscytowane obserwowały wagę.
To już wieloletnia tradycja tej ekologicznej szkoły.
— Muszę przyznać, że zbieranie nakrętek staje się przyzwyczajeniem. Mój syn zaangażował nawet sąsiadów, którzy chętnie przynoszą nam nakrętki. Przed dzisiejszą zbiórką obdzwoniłam całą rodzinę i tym sposobem udało nam się sporo przynieść , czy najwięcej? To się okaże, ale nie to jest najważniejsze. Zaszczepienie od najmłodszych lat szacunku do przyrody, do świata to jest bardzo ważne. Dzieci uczą się jak dbać o środowisko, mają już wyrobione odpowiednie nawyki i to bardzo mnie cieszy. Ta ich świadomość, że pewne rzeczy mogą być ponownie wykorzystywane, tym bardziej że one widzą to na własnym przykładzie. Przynoszą te odpady, a później z ich sprzedaży kupowane są nowe rzeczy dla nich- i tak powinno być! Edukacja poprzez takie działania przynosi wspaniałe efekty, to widać po naszych dzieciach — mówi mama jedengo z uczniów.
— Myślę, że oprócz tej niezaprzeczalnej lekcji ekologii, kolejnym plusem tej akcji jest współpraca rodzin, klas- pełna mobilizacja sił. Miło patrzeć z jakim zaangażowaniem i przejęciem dzieci uczestniczą w tej akcji co roku. Córka teraz chodzi do 3 klasy i już się trochę oswoiłam z tym tłumem podczas zbiórek. Pamiętam jednak za pierwszym razem byłam w ogromnym szoku, że ta akcja jest na tak ogromną skalę, że tyle tego udaje się uzbierać, masa ludzi, a co za tym idzie przyzwoita suma pieniędzy, która przeznaczana jest dla naszych dzieci, super sprawa! — powiedziała mama trzecioklasistki.
Młodym ekologom z SP 7 gratulujemy tak dużych zbiorów i życzymy powodzenia przy kolejnych zbiórkach…