Korzystanie z usług etatowych pracowników szpitali w ramach umów zleceń, nie oznacza braku konieczności opłacania składek. Skontrolowane przez ZUS jednostki służby zdrowia mają zaległości na ponad 100 mln złotych. Zakład apeluje o rozwagę i ostrożność.
– Problem outsourcingu własnych pracowników jest widoczny w czasie naszych kontroli, sprawa jednego z dzierżoniowskich szpitali trafiła nawet do Sądu Najwyższego, w którym zapadł wyrok podtrzymujący naszą decyzję. Płatnicy, u których wskazaliśmy nieprawidłowości, złożyli korekty i zapłacili zaległe składki za swoich pracowników, jednakże nie ma pewności, czy outsourcing nie jest nadal stosowany – mówi Beata Dyko, inspektor kontroli ZUS w Wałbrzychu.
W całym kraju aż w 86 szpitalach, które były kontrolowane w latach 2013-2015, pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stwierdzili nieprawidłowości w zakresie odprowadzania składek od umów zleceń swoich pracowników. Łączna kwota zaległości we wszystkich skontrolowanych jednostkach służby zdrowia wynosi ponad 132 mln złotych.
Kontrolerzy ZUS zaobserwowali w ostatnich latach, iż szpitale próbują unikać płacenia składek na ubezpieczenie społeczne od nadgodzin swoich pracowników. Po etatowych godzinach pracy, część personelu medycznego świadczy usługi w ramach umowy podpisanej z firmą zewnętrzną, która z kolei ma zawartą umowę ze szpitalem.
– Pracownicy w ten sposób świadczą dodatkową pracą w tym samym miejscu, często wykonując te same obowiązki, ale pozbawieni są z tytułu tych umów świadczeń z ubezpieczeń społecznych oraz praw wynikających z kodeksu pracy – podkreśla Tomasz Mróz, inspektor kontroli ZUS we Wrocławiu.
Zdaniem kierownictwa placówek ochrony zdrowia, podpisanie umowy z firmą zewnętrzną oznacza, że z tytułu drugiego wynagrodzenia, pielęgniarki i lekarze nie muszą mieć już odprowadzanych składek. Jednak zgodnie z obowiązującym prawem w zakresie ubezpieczeń społecznych, każda umowa o świadczenie usług, wykonywana przez pracownika na rzecz pracodawcy rodzi obowiązek składkowy. Nie jest więc ważne, z jaką firmą dana osoba ma zawartą umowę, ważne, że usługi wykonuje na rzecz swojego pracodawcy. To zaś oznacza, że pracodawca jest zobowiązany opłacić składki na ubezpieczenie społeczne za tą osobę. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, ZUS wydaje decyzję o konieczności zapłacenia zaległych składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od momentu, w którym pracownik podjął ze szpitalem współpracę w ramach odrębnej umowy. Zaległe składki należy zapłacić wraz z odsetkami.
– Wykonywanie pracy na rzecz własnego pracodawcy jest podmiotem dokładnych analiz w toku prowadzonych kontroli a każdy przypadek jest traktowany indywidualnie – zapewnia Szymon Kasprowski, inspektor kontroli ZUS w Legnicy.
Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych