Dzisiaj (15 listopada) obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Dzień ten obchodzony jest zawsze w trzeci czwartek listopada. Został on zainicjowany w Stanach Zjednoczonych przez dziennikarza, który w 1974 roku zaapelował do swoich czytelników, aby przez jeden dzień spróbowali nie palić. W Polsce dzień ten jest obchodzony od 1991 roku.
Chyba nikogo, nawet palaczy, nie trzeba przekonywać, że palenie papierosów jest szkodliwe. Z paczek papierosów krzyczą hasła takie jak: “Palenia zabija”, “Palenie tytoniu powoduje śmiertelnego raka płuc”, “Palenie poważnie szkodzi Tobie i osobom w Twoim otoczeniu”, “Palenie tytoniu zamyka naczynia krwionośne i jest przyczyną zawałów serca i udarów mózgu”. Jednak mimo tego wciąż wiele osób pali i uważa, że są uzależnione i nie potrafią żyć bez papierosa. Według danych statystycznych około 10 milionów Polaków pali regularnie 15 do 20 sztuk papierosów dziennie. Prawie pięć milionów tych osób pali dłużej niż 20 lat. Ze statystyk wynika też, że co dziesięć sekund na świecie umiera ktoś na chorobę wywołaną paleniem tytoniu. Dlatego może warto, chociaż spróbować zrezygnować z papierosów? Podobny apel wystosował do swoich czytelników pewien dziennikarz w Stanach Zjednoczonych. W wyniku jego apelu aż 150 tysięcy ludzi spróbowało nie palić przez jeden dzień. Właśnie w ten sposób narodził się Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony w trzeci czwartek listopada, czyli dzisiaj (15 listopada).
Żeby zachęcić mieszkańców Głogowa do obchodzenie tego święta przypominamy jakie są korzyści z rzucenia palenia. Na stronie www.jakrzucicpalenie.pl wypisane jest, co palacz zyskuje po zgaszeniu ostatniego papierosa. I tak po 20 minutach tętno obniża się, a ciśnienie krwi powraca do normy. Po 8 godzinach poziom tlenu we krwi wzrośnie, a poziom tlenku węgla spadnie do zera. Zaś dzień po zgaszeniu ostatniego papierosa znacznie zmniejszy się ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego. Może, więc warto spróbować?