Zbliża się Dolnośląski Festiwal Nauki

0
1302

Dolnośląski Festiwal Nauki to cykliczna impreza, która ma swoją edycje stacjonarną we Wrocławiu oraz edycje regionalne w Legnicy, Zgorzelcu, Dzierżoniowie, Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich, czy Bystrzycy Kłodzkiej. Impreza popularnonaukowa w tym roku organizowana jest już po raz piętnasty. Od kilku lat gości również w Głogowie. Do naszego miasta Dolnośląski Festiwal Nauki zagości już w następnym tygodniu, czyli 4 i 5 października.

Dolnośląski Festiwal Nauki jest adresowany do wszystkich osób, które interesują się nauką, kulturą i sztuką, a także ciekawymi zjawiskami otaczającymi nasz świat. Festiwal dzieli się na edycję stacjonarną, która jest organizowana we Wrocławiu oraz edycje regionalne organizowane w większych miastach województwa dolnośląskiego, między innymi w Legnicy, Zgorzelcu, Wałbrzychu, czy Jeleniej Górze.

Edycja Wrocławska praktycznie dobiega już końca. Jeszcze dzisiaj (26 września) o godzinie 18.00 w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się koncert finałowy Dolnośląskiego Festiwalu Nauki – Gioaccino Rossini, mistrz śpiewu bel canto. A już jutro (27 września) rozpoczną się edycje regionalne w dwóch miastach – Legnicy oraz Zgorzelcu. Mieszkańcy Głogowa na swoją edycje Dolnośląskiego Festiwalu Nauki będą musieli poczekać jeszcze tydzień. Impreza rozpocznie się w następny czwartek (4 października), a zakończy dzień później (5 października). W czasie tych dwóch dni głogowianie będą mieli okazję wziąć udział w licznych ciekawych wykładach i dyskusjach z uczonymi. Będzie można też zwiedzać na co dzień niedostępne laboratoria i warsztaty badawcze przyrodników, lekarzy, inżynierów, humanistów i artystów. W sumie przygotowano prawie 80 imprez.

Dolnośląski Festiwal Nauki w Głogowie rozpocznie się 4 października o godzinie 9.00 w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie wykładem inauguracyjnym profesora Krzysztofa Patana zatytułowanym “Myślące maszyny. Fikcja czy rzeczywistość”. W czasie festiwalu będzie też okazja wysłuchać wykładu nauczyciela historii, Adama Orzecha, pod tytułem “Husaria – najpiękniejsze wojsko pierwszej Rzeczpospolitej”, a także etnologa z Muzeum Archeologiczno–Historycznego w Głogowie, Anny Wawryszewicz, pod tytułem “Wszyscy jesteśmy Indianinami”. Będzie też okazja do zobaczenia jak wygląda chemia na kolorowo i wybuchowo, czy zapoznania się z pierwszą pomocą przedmedyczną.

Festiwal Nauki w Głogowie będzie odbywać się różnych miejscach, między innymi w Gimnazjum numer 3, Zespole Szkół Przyrodniczych, czy Zespole Szkół imienia Jana Wyżykowskiego. Szczegółowy plan głogowskiej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki można znaleźć tutaj.