Jaka jest sytuacja organizacji pozarządowych na terenie powiatu głogowskiego? Czy samorząd chce z nami rozmawiać? Jak wspólnie działać na rzecz lokalnego trzeciego sektora? Jak sprawić by współpraca przynosiła wymierne rezultaty? Takie pytanie zadawali sobie uczestnicy Forum zorganizowanego przez głogowski Dolnośląski Punkt Konsultacyjno-Doradczy, które odbyło się w środę 7.12 br. w Stowarzyszeniu dla Dzieci i Młodzieży SZANSA w Głogowie.Jaka jest sytuacja organizacji pozarządowych na terenie powiatu głogowskiego? Czy samorząd chce z nami rozmawiać? Jak wspólnie działać na rzecz lokalnego trzeciego sektora? Jak sprawić, by współpraca przynosiła wymierne rezultaty? Takie pytania zadawali sobie uczestnicy Forum zorganizowanego przez głogowski Dolnośląski Punkt Konsultacyjno-Doradczy, które odbyło się w środę 7.12 br. w Stowarzyszeniu dla Dzieci i Młodzieży SZANSA w Głogowie.
Od kwietnia br. w naszym mieście działa Dolnośląski Punkt Konsultacyjno-Doradczy (DPK-D). Sieć obejmuje całe województwo dolnośląskie, a punkty doradcze są zlokalizowane również w innych miejscowościach: Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Lubinie, Miliczu, Legnicy, Kłodzku, Lubaniu, Bolesławcu, Górze, Ząbkowicach Śląskich, Zgorzelcu i Żmigrodzie. To właśnie w takim miejscu można uzyskać fachową pomoc we wszelkich sprawach związanych z działalnością organizacji pozarządowych. Kto z tego korzysta? Mówi Anna Sajfer – doradca z głogowskiej placówki:
– Punkt istnieje zaledwie od kilku miesięcy, ale już mamy wielu zainteresowanych naszymi działaniami. Są to zarówno osoby działające w rożnych organizacjach pozarządowych, których zresztą jest najwięcej, ale także aktywni obywatele, którzy chcą się zaangażować w działania na rzecz lokalnej społeczności. Mają swoje pomysły, mają energię i szukają pomocy w ich realizacji.
Na jaką pomoc mogą liczyc odbiorcy waszych usług?
– Mamy szereg narzędzi. W ramach działalności sieci, prowadzone jest między innymi doradztwo specjalistyczne z zakresu pozyskiwania funduszy czy pisania projektów. Doradzamy, jak pisać sprawozdania i jak rozliczać projekty. Osobom rozpoczynającym przygodę z działalnością pozarządową wyjaśniamy wszelkie sprawy formalne czy prawne funkcjonowania organizacji, a następnie pomagamy w zakładaniu organizacji. Wszystkie te porady prowadzimy na miejscu, ale często też dojeżdżamy do osób zainteresowanych. – informuje Anna Sajfer.
W ramach kompleksowego wspierania organizacji pozarządowych oraz aktywnych obywateli, Punkt prowadzi między innymi doradztwo specjalistyczne, szkolenia, spotkania informacyjne czy właśnie zorganizowane powiatowe Forum dla organizacji pozarządowych.
– Takie spotkania to świetna okazja do dyskusji na tematy ważne dla naszego powiatu. Dzięki wspólnym spotkaniom przedstawiciel samorządu i organizacji pozarządowych można stworzyć podstawę wzmacniania współpracy międzysektorowej. – mówi Łukasz Zygiel, wiceprezes Fundacji Lokalnych Inicjatyw Społecznych. – Działa u nas bardzo wiele aktywnych organizacji. Jest to więc również znakomita okazja do wymiany doświadczeń i dyskusji na ważne dla lokalnej sytuacji tematy. – dodaje.
Tematem głównym tego spotakania była szeroko pojęta współpraca organizacji pozarzadowych z jednostkami samorządu terytorialnego. Dzięki uczestnictwu przedstawicielstwa Starostwa Powiatowego w Głogowie, konferencja ta miała pełniejszy charakter.
Kolejnym prelegentem był Bartłomiej Adamczak, rzecznik głogowskiego starostwa. Przedstawił on punkt widzenia jednostki samorządowej na stan współpracy z organizacjami pozarządowymi. Jak się okazuje otwarta postawa i dążenie do wspólnych celów ułatwia trudną pracę włodarzy powiatu.
Ostatnim formalnym wystąpieniem była prezentacja wizji wspomnianej współpracy ze strony trzeciego sektora. Zaprezentował ją Łukasz Zygiel, wiceprezes Fundacji Lokalnych Inicjatyw Społecznych. Omówił on obecną sytuację organizacji pozarządowych w kontekście powstałego Głogowskiego Partnerstwa Organizacji Pozarządowych RONDO, które ma umocnić pozycję wszystkich działających na terenie naszego powiatu organizacji pozarządowych, we współpracy z samorządem.
Forum to jest jednym z kilkunastu, które odbyły się na terenie naszego województwa oraz jednym z wielu kompleksowych działań na rzecz animacji trzeciego sektora. Wszystkie te działania odbywają się w ramach projektu realizowanego przez Dolnośląską Federację Organizacji Pozarządowych w partnerstwie z Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych TRATWA. Nie mozna tu zapomnieć o wsparciu finansowym z budżetu samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Powierzanie tak ważkich zadań organizacjom pozarządowym jest pięknym przykładem realizacji zasady pomocniczości. Zgodnie z tą zasadą każdy szczebel administracji publicznej – w tym przypadku na szczeblu wojewódzkim- powinien realizować tylko te zadania, które nie mogą być rozwiązane na poziomie niższym,w tym przez same społeczności lokalne i ich organizacje. Zasada ta jest jedną z podstawowych zasad funkcjonowania państwa. Brawa należą się więc władzom wojewódzkim za tak światłą postawę.
Na uznanie zasługują także pracownicy naszego głogowskiego Punktu. Dzięki bardzo dobrej realizacji dotychczasowych działań okazało się, że projekt będzie kontunuowny w przyszłym roku w jeszcze szerszym zakresie. Gratulujemy!
Wszystkich zainteresowanych skorzystaniem z oferty głogowskiego Punktu – zapraszamy do kontaktu:
Anna Sajfer
Tel/Fax: +48 76 832 18 04
E-mail: szansa@szansa.glogow.org
Dolnośląski Punktu Konsultacyjno-Doradczy
ul. Perseusza 13, 67-200 Głogów
(siedziba Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży SZANSA)
Więcej informacji na temat projektu: STRONA PROJEKTU
Projekt “Dolnośląska Sieć Doradztwa Pozarządowego” jest realizowany w partnerstwie Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych oraz Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych TRATWA przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Dolnośląskiego.