Ryszard Zbrzyzny o waloryzacjach

0
986

Poseł Ryszard Zbrzyzny z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej w ostatnim czasie złożył zapytanie kierowane do Marszałka Sejmu i Premiera dotyczące waloryzacji rent i emerytur w 2012 roku. W liście do Premiera Donalda Tuska oraz Pani Marszałek, Ewy Kopacz, Ryszard Zbrzyzny pyta między innymi o to, jakich oszczędności budżetowych dokonano poprzez wprowadzenie ustawy z dnia 13 stycznia 2012 roku oraz celów, na jakie zostały przeznaczone środki niewydane na waloryzacje.

Poseł Ryszard Zbrzyzny z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej nie jest bezpośrednio związany z Głogowem. Jednak od jakiegoś czasu w naszym mieście funkcjonuje jego biuro poselskie dzięki, któremu może kontaktować się z mieszkańcami. Według relacji Kamila Grzybowskiego, asystenta posła Ryszarda Zbrzyznego jednym z ważniejszych nurtujących problemów mieszkańców (nie tylko Głogowa) jest waloryzacja emerytur i rent. Chodzi tu o uchwaloną 13 stycznia 2012 roku przez Sejm ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta dokonała odstępstwa od przyjętych reguł waloryzacji zawartych w tej ustawie. W konsekwencji od 1 marca 2012 roku świadczeniobiorcy otrzymali podwyżki emerytur i rent w jednakowej wysokości. Podwyżka ta zwana waloryzacją kwotową, mimo swojego incydentalnego charakteru, spowodowała trwałe obniżenie wysokości świadczeń znacznej części emerytów i rencistów. Sprawa ta trafiła nawet do Trybunału Konstytucyjnego. Ten jednak orzekł, że uchwała jest zgodna z konstytucją. – Bez względu na stanowisko Trybunału Konstytucyjnego, pozostaje faktem, że znaczna część emerytów i rencistów czuje się oszukana i ma ku temu podstawy.W licznych listach kierowanych do mnie, do innych posłów oraz do organizacji związkowych wyraża opinię, że wyrok Trybunału ma polityczny charakter. Nie zgadzają się ze stanowiskiem, że dobrem najwyższym, o który powinni dbać wszyscy obywatele jest budżet państwa i stan finansów publicznych. To właśnie budżet państwa jest przejawem woli politycznej, której to grupy i warstwy społeczne mają być głównymi beneficjentami wypracowanego dochodu narodowego. Tworząc budżet rząd powinien w pierwszej kolejności zabezpieczać środki na pokrycie tych wydatków, które wynikają z obowiązujących przepisów, a nie zmieniać te przepisy dla doraźnych korzyści ekonomicznych i politycznych. Oszukani świadczeniobiorcy zwrócili się do mnie o wniesienie interpelacji poselskiej w celu uzyskania publicznej odpowiedzi ze strony przedstawicieli władzy ustawodawczej i wykonawczej na nurtujące ich problemyczytamy w interpelacji skierowanej do Premiera Donalda Tuska oraz Pani Marszałek, Ewy Kopacz przez Ryszarda Zbrzyznego.

W interpelacji tej poseł Ryszard Zbrzyzny zadaje także liczne pytania, między innymi:, “Jakich oszczędności budżetowych dokonano poprzez wprowadzenie ustawy z 13 stycznia 2012 r. oraz celów, na jakie zostały przeznaczone środki niewydane na waloryzację?”, “Czy rząd widzi konieczności podjęcia inicjatywy ustawodawczej, mającej na celu wyrównanie strat poniesionych przez tych emerytów i rencistów, których świadczenia zostały trwale obniżone wskutek waloryzacji 2012, w związku z zaniżeniem podstawy wymiaru ich świadczenia przez cały dalszy okres jego pobierania?”.