Propagują ruch!

0
145

Do dyspozycji mieszkańców Polkowic jest 50 rowerów miejskich, rozlokowanych w ośmiu stacjach rowerowych. Aby z nich skorzystać wystarczy… telefon.

Zapowiadany od kilku miesięcy hit rowerowy stał się faktem. Polkowice, jako pierwsze miasto Zagłębia Miedziowego, wprowadziło u siebie miejski system rowerowy. Nazwane lokalnie “Szprychami”, rowery można wypożyczać za pomocą specjalnej aplikacji na smartfona, lub za pomocą SMS-a u tych, którzy korzystają z telefonów starszego typu.

Pierwsze 20 min. jazdy jest za darmo. Za każdą kolejną minutę zapłacimy 5 groszy! Jak wyjaśnia Jan Wojtowicz, pełnomocnik burmistrza Polkowic ds. górnictwa i komunikacji, jest także możliwośż pozostawienia roweru w dowolnym miejscu, bez potrzeby odprowadzania go do stacji rowerowej.

– To nowość jeśli chodzi o rowery najnowszej, czwartej generacji, a takie właśnie posiadamy. Dlatego można powiedzieć, że obecnie w Polkowicach jesteśmy świadkami rewolucji w komunikacji rowerowej. Jestem przekonany, że polkowicka “Szprycha” zda egzamin i że już niedługo będziemy musieli dokupić rowery – mówi z uśmiechem J. Wojtowicz.

Aby skorzystać z uroków jazdy po mieście nowym rowerem czwartej generacji, należy ściągnąć na smartfona specjalną aplikację, lub zarejestrować się na stronie internetowej. Bowiem w przypadku posiadania starszego telefonu, zwolnienie blokady na kole roweru nastąpi za pomocą wysłanego SMS-a. Jak postępować w obu przypadkach  pokazują instrukcje naklejone na ramie każdego roweru, a także dostępne przy każdej stacji rowerowej.

Z ośmiu stacji rowerowych pięć rozlokowano na terenie miasta, trzy przy zakładach na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To wynik porozumienia z firmami CCC, Volkswagen i Sitech, które partycypowały w kosztach zorganizowania Polkowickiego Roweru Miejskiego.

– Więcej rowerów w mieście to mniej samochodów na ulicach, to mniej zatłoczone parkingi i więcej zieleni w mieście. Bo Polkowicki Rower Miejski to część projektu stałego podnoszenia jakości życia w Polkowicach – mówił podczas inauguracji programu Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

A inauguracja ruszyła punktualnie o godz. 12 w południe na polkowickim Rynku. Wśród imprez towarzyszących były m. in. rowerowe show w wykonaniu Jonasza Pakulskiego, akcja charytatywna “Kręcimy kilometry dla Michałka” czy bezpłatne przeglądy rowerowe.

Jednak clou tego popołudnia był wspólny przejazd pięćdziesięciu rowerów wzdłuż ulic naszego miasta. Wzięli w nim udział m. in. mieszkańcy Polkowic, samorządowcy oraz przedstawiciele firm współorganizujących Polkowicki Rower Miejski.

Wkrótce po zakończeniu oficjalnej części inauguracji “Szprych”, polkowickie rowery miejskie można już było spotkać w stacjach na terenie miasta, m. in. przy “Miedziaku”, na os. Polanka oraz przy Stadionie Miejskim. To znak, że ta forma poruszania się po mieście przypadła do gustu polkowiczanom.

POLKOWICE.EU

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.