Chodzi już 13 lat

0
24

Trudno ustalić kiedy czasomierz stanął, ale na zdjęciach z lat 50. ubiegłego wieku widać, że jeszcze działał. Na jednym ujęciu widoczna jest godzina 9:20, natomiast na drugim 10:30. Prawdopodobnie przestał chodzić na początku lat 60., w 1962 lub 1963 r. – może ktoś z naszych Czytelników pamięta?

Na uruchomienie zegara trzeba było czekać blisko pół wieku, a stało się to za sprawą komitetu organizacyjnego zjazdu absolwentów, który odbył się w 2005 r. z okazji 50. rocznicy istnienia szkoły. To właśnie na jednym z zebrań padła propozycja, aby dochód z imprezy przeznaczyć na remont zegara.

Właściwie trudno tę inwestycję nazwać remontem, gdyż okazało się, że po zegarze zostały tylko zniszczone tarcze. Z wnętrza wieżyczki wymontowany został cały mechanizm i trzeba było kupić nowe urządzenie. Wykonania nowego, już elektrycznego zegara, podjęła się jedna z niemieckich firm. Inwestycja kosztowała ok 20 tys. zł, z czego 10 tys. stanowił dochód ze zjazdu absolwentów. Pozostałe pieniądze pochodziły po połowie z budżetów starostwa i miasta.

PENTAX Image

Oficjalne odsłonięcie nastąpiło rok później – 10 czerwca 2006 r. Była to duża uroczystość. Na szkolnym boisku zorganizowany został piknik, były pokazy sztuk walki, a na scenie wystąpił legendarny głogowski zespół Głogi. Zegar na szczycie wieży poświęcił ówczesny proboszcz parafii św. Klemensa, o. Eugeniusz Leśniak.

Komitet organizacyjny zrobił sobie pamiątkowe zdjęcie w bardzo nietypowym miejscu – na dachu szkoły tuż pod zegarem. Trzeba dodać, że widok z wieży zegarowej, mimo że nie jest to najwyższy punkt widokowy w mieście, jest bardzo interesujący. Z tej perspektywy miasto wygląda zupełnie inaczej.

Głogów, zwłaszcza ten przedwojenny, miał szczęście do zegarów. To właśnie w naszym mieście przez kilkadziesiąt lat działała słynna w Europie fabryka zegarów wieżowych. C. Wiessa. Ponadto na innych głogowskich obiektach zamontowane były zegary nie koniecznie pochodzące z tej fabryki, jak choćby na wieżach ratuszowej i kolegiackiej, na budynku dworca kolejowego oraz na wieżyczkach stojących na peronach. Swój zegar miała również Szkoła Realna czyli dzisiejszy „mechanik”.

Niemal w równą rocznicę odsłonięcia zegara w I LO Towarzystwo Ziemi Głogowskiej organizuje wykład popularno-naukowy o historii głogowskiej fabryki zegarów. Będzie można dowiedzieć się m.in. gdzie zegary z Głogowa zachowały się do dziś i w pełni sprawne odmierzają czas w różnych miejscach Polski i Europy. Prelekcja odbędzie się w bloku koszarowym 13 czerwca o 17:30. Wstęp wolny.

Foto: Fotopolska, MAH, K. Kukła, K. Zawicki
Tekst: Centrum Informacji Turystycznej w Głogowie

MATERIAŁ Z:DGL NEWS

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.