Legnicka Kyczera laureatem Nagrody Oskara Kolberga

0
141

Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” został (30 maja) laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. To najbardziej prestiżowe w Polsce wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej.

Tegoroczna Gala wręczenia nagrody im. Oskara Kolberga odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie, a honorowe wyróżnienia wręczał Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nagroda, której patronem jest Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta, kompozytor, ustanowiona została w 1974 r. W tym roku odbyła się 44. edycja wydarzenia. Nagroda przyznawana jest w kilku kategoriach: w dziedzinie twórczości artystycznej indywidualnej, kapel i zespołów folklorystycznych oraz w dziedzinie działalności badawczej, dokumentacyjnej, animacji i upowszechniania kultury ludowej. To honorowe wyróżnienie przyznawane jest szczególnie zasłużonym dla rozwoju i popularyzacji sztuki ludowej i folkloru.

Po uroczystości wręczenia nagród, tegoroczni laureaci – w tym Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” – zaprezentowali się na Dziedzińcu Zamku Królewskiego w plenerowym koncercie, prowadzonym przez znanego podhalańskiego muzyka Krzysztofa Trebunia-Tutkę.

Serdecznie gratulujemy zespołowi „Kyczera” i jego twórcy Jerzemu Starzyńskiemu, na co dzień związanemu zawodowo z Legnickim Centrum Kultury. Życzymy wielu dalszych sukcesów.

(Źródło: ego LCK, fot. Zespół Pieśni i Tańca Kyczera)

PORTAL LEGNICA

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.