Głogowska fabryka zegarów Weissa – Zaproszenie na wykład TZG

0
65

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej zaprasza na wykład przedstawicieli „Czasu na wysokości” Michała Olejniczaka i Rafała Pikuły pt. „Fabryka zegarów wieżowych Carla Weissa w Głogowie. Historia i znaczenie”. Wykład odbędzie się w Centrum Informacji Turystycznej (Blok koszarowy) w czwartek 13 marca br. o godzinie 17.30.

Zegarmistrz Carl Weiss założył w 1837 roku w Głogowie zakład produkujący zegary wieżowe. Z rozmachem udało się właścicielowi szybko rozwinąć fabrykę, która stała się znanym i renomowanym przedsiębiorstwem. Produkty Weissa zdobywały wysokie nagrody na wystawach światowych m.in. w Paryżu, Londynie i Wiedniu.

Goście z Wolsztyna to pasjonaci historycznego zegarmistrzostwa, szczególnie wieżowego. Dzięki ich zaangażowaniu, wiele dawnych zegarów dziś ponownie odmierza czas. Podczas prelekcji opowiedzą o dziejach i znaczeniu tej przedwojennej głogowskiej fabryki zegarów wieżowych Weissa i ogólnie zegarmistrzostwa śląskiego. Ponadto przedstawią przykłady świadczące o oryginalnym charakterze głogowskich czasomierzy i ich konstrukcji. Z racji, że w różnych regionach robiono różne zegary, będzie o charakterystyce głogowskich zegarów na tle „okręgów kulturowych” czasomierzy, produkowanych w innych przedwojennych fabrykach.

Podczas wykładu będzie można dowiedzieć się również, gdzie zegary z Głogowa zachowały się do dziś i w pełni sprawne odmierzają czas w różnych miejscach Polski i Europy.

Zadanie jest dofinansowane przez Gminę Miejską Głogów.

 

 

Dariusz Czaja – TZG

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.