Policjanci zabezpieczali Pęcławski Festiwal Duathlonu

0
173

Rozmowa przez telefon komórkowy w trakcie jazdy, nawet z wykorzystaniem zestawu słuchawkowego lub głośnomówiącego, odwraca uwagę od sytuacji na drodze. Nawyki umożliwiają kierowcy prowadzenie pojazdu. Jednak jego uwaga, jest jednak skupiona na innej czynności niż kierowanie. Może to doprowadzić do nieszczęścia i wypadku na drodze.

Badania wskazują, że jedno spojrzenie na telefon komórkowy może zająć kierowcy nawet 5 sekund. W tym czasie samochód poruszający się z prędkością 50 km/h w ciągu 1 sekundy przejeżdża około 13,3 m.
To oznacza, że jeżeli kierowca spojrzy na telefon komórkowy – w czasie 5 sekund przejedzie ponad 66 metrów
W tym czasie kierujący nie widzi co się dzieje na drodze! Do tego dochodzi czas reakcji kierowcy (około 1 sekundy), czyli kolejne metry, w trakcie których w przypadku zaistnienia zagrożenia nic się nie dzieje. Dopiero po tak długim czasie i przejechaniu prawie 80 metrów – kierowca uruchomi układ hamulcowy, a następnie pojazd zacznie hamować.


Przypominamy, że mandat karny za korzystanie z telefonu komórkowego, wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręce, wynosi 200 złotych a na konto kierowcy wędruje 5 punktów karnych.

Dane zawarte w informacji na podstawie materiałów KGP

KPP GŁOGÓW

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.