Półwiecze plakatów Legnicy Cantat w obiektywie Juliana Zawiszy

0
47

Od piątku (24 maja) na Rynku można oglądać nietuzinkową wystawę plenerową. Plakatowe interpretacje muzyki z pięćdziesięciu lat Legnicy Cantat otrzymały współczesne fotograficzne komentarze madrygalistów.

Jak przedstawić muzykę za pomocą kolorów, malarskiego i fotograficznego gestu? 50-lecie Cantatu to nie tylko jubileusz ważnej imprezy muzycznej, ale również święto polskiego plakatu.

Jego najwybitniejsi przedstawiciele: Jan Młodożeniec, Rafał Olbiński, Wiesław Rosocha, Wiktor Sadowski czy Franciszek Starowieyski przygotowywali plakaty, które od wielu lat zapowiadały legnickie święto muzyki chóralnej. Ich prace prezentowane były na legnickich ulicach, które stawały się prawdziwym artystycznym salonem.

Na prezentowanej wystawie historyczne plakaty Turnieju zyskały mistrzowską oprawę – zdjęcia legnickiego filmowca, fotografika i pedagoga, Juliana Zawiszy, znanego z Letniej Akademii Filmowej. Jego prace to własnoręcznie stworzone obrazy, w których niepodzielnie króluje muzyka.

Ten niezwykły projekt – inspiracja zdjęcia plakatem, powstał również dzięki udziałowi jeszcze jednego legnickiego jubilata – Chóru Madrygał, który w tym roku obchodzi swe 70-lecie. Dzięki grafikom i brawurowym sesjom chóru Madrygał, uchwyconym przez Julina Zawiszę, na legnickim Rynku możemy podziwiać szczególną syntezę grafiki i fotografii. A wszystko to dla muzyki, która od półwiecza tworzy wielki festiwal LEGNICA CANTAT.

PORTAL LEGNICA

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.