ZUS na Targach Pracy w Londynie

0
92

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wspólnie z ponad 30 przedsiębiorstwami i instytucjami publicznymi wziął udział 12 maja w Polskich Targach Pracy w Londynie. Eksperci ZUS odpowiadali też na pytania dotyczące świadczeń emerytalnych, czy zasad opłacania składek w UE. Polakom mieszkającym w Zjednoczonym Królestwie ZUS przedstawił również oferty pracy.

Wiem, że powrót do Polski po latach emigracji może być trudny. Mam jednak nadzieję, że dostrzegają Państwo, że nie jest to już ten sam kraj, z którego wyjeżdżaliście – podkreślała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, która oficjalnie otworzyła Targi.

Poza częścią wystawową, podczas Targów odbyła się konferencja, w której wzięli udział przedstawiciele biznesu i administracji państwowej. Tematy paneli dotyczyły m.in. przepisów prawa pracy i aktualnej sytuacji na polskim rynku pracy, rozwoju technologicznego Polski, rządowych programów startupowych oraz dotacji, jakie można otrzymać na start nowej firmy.

Eksperci ZUS mówili o preferencjach i ulgach przy zakładaniu działalności gospodarczej, ale też ułatwieniach dla przedsiębiorców, m.in. e-składce, która znacznie uprościła opłacanie składek. Warto pamiętać, że to także dzięki ułatwieniom dla przedsiębiorców Polska zajęła drugie miejsce w najnowszym rankingu “CEOWORLD Magazine”, prezentującym 50 krajów najlepszych do inwestowania i prowadzenia biznesu. Nowe regulacje sprzyjają też startupom.

Podczas Targów oferty pracy przedstawiły największe korporacje i instytucje publiczne, w tym ZUS. Cieszyły się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza że ostatnie lata to okres szybkiego wzrostu wynagrodzeń. O ile w 2004 roku przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wyniosło 2 290 zł, to na koniec 2018 roku było dwukrotnie wyższe i sięgnęło 4 585 zł. W ciągu ostatnich pięciu lat zarobki w Polsce rosły średnio o 4,5 proc. rocznie, a w ostatnim roku wzrost ten wyniósł aż 7 proc.

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii chętnie też korzystali z porad ekspertów ZUS dotyczących eksportu świadczeń emerytalnych, ewentualnej konieczności przenoszenia składek z jednego systemu do drugiego, wypłaty świadczeń emerytalnych, zwłaszcza w kontekście prawdopodobnego Brexitu.

Zdecydowana większość uczestników Targów Pracy zdecydowała się też założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych.

INFORMACJA/FOTO: serwis ZUS

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.