Młynarski: nostalgicznie, zabawnie i żywiołowo…

0
59

To były wyjątkowe utwory, wykonane z wyjątkową muzyczną wrażliwością, ale jednocześnie  aktorską ekspresją. Nostalgiczne i żywiołowe, wzruszające i zabawne, bardzie i mniej znane. Koncertem poświęconym pamięci Wojciecha Młynarskiego zaingerowano Dni Kultury Gminnej 2019. Na scenie w Raszówce wystąpiły zespoły działające przy Ośrodku Kultury Gminy Lubin, w tym dwaj debiutanci: chór i orkiestra dęta.

Po Agnieszce Osieckiej, Marku Grechucie i Januszu Kofcie – Dni Kultury Gminnej zadedykowane zostały Wojciechowi Młynarskiemu – poecie, reżyserowi, wykonawcy piosenki autorskiej, satyrykowi i tłumaczowi  – jednemu z najwybitniejszych polskich artystów, który w swoim dorobku ma ponad 2000 tekstów piosenek.

„W Polskę idziemy”, „W co się bawić”, „Jesteśmy na wczasach”, „Dziewczyny bądźcie dla nas dobre na wiosnę” czy „Jeszcze w zielone gramy” – to utwory, które wszyscy znamy doskonale.

Uczestnicy koncertu „Młynarski” sięgnęli jednak zdecydowanie głębiej, wybierając repertuar trudniejszy, mniej popularny, ale wyjątkowy w swoim przekazie.

„Tak jak malował Pan Chagall” , „Ballada o dzikim zachodzie”, Ułańska fantazja”, „Po co babcię denerwować”, „Był taki czas” czy „Błękitnie” w autorskiej wersji Wojciecha Młynarskiego –  to tylko niektóre perełki w koncertowym repertuarze naszych zespołów.

– Poziom tegorocznego koncertu był bardzo wysoki. Z roku na rok obserwujemy niezwykły rozwój naszych zespołów mimo, iż mierzenie się z repertuarem największych artystów polskiej sceny rozrywkowej – to nie lada wyzwanie, szczególnie dla amatorów. Dlatego tak istotna jest  rola instruktorów, aby z bogactwa twórczości wybrać te, które najlepiej pasują do charakteru i możliwości danego zespołu. Kolejny raz okazało się, że jest to możliwe i usłyszeliśmy interesujące, czasem zaskakujące interpretacje piosenek mistrza Młynarskiego. Za każdym z tych wykonań kryje się ogrom pracy włożonej przez artystów. To nas ogromnie cieszy, bo oprócz budowanej podczas takich spotkań wspólnoty, spełniamy tę edukacyjną rolę, prowadząc działania w zakresie upowszechniania kultury – mówi Magdalena Dubińska, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin.

Podczas koncertu zadebiutowały dwie nowe grupy działające przy Ośrodku Kultury Gminy Lubin. Istniejący  wcześniej przy kościele parafialnym w Szklarach Górnych Chór Via Musica w nowym składzie i w nowej odsłonie oraz Gminna Młodzieżowa Orkiestra Dęta, wspomagana przez kolegów z Orkiestry działającej przy Technikum Górniczym oraz zawodowych muzyków.

Na scenie zaprezentowały się także zespoły: „Zachęta” z Zimnej Wody, „Siedlecka Nuta” z Siedlec, „Rozśpiewane Pastuszki” z Gogołowic, „Osieczanki” z Osieka, „Swojska Nuta” z Bukownej, „Leśne Echo”, „Lejdis” ze Składowic oraz „Lubin” z Krzeczyna Wielkiego.

W solowym występie utwory „Jeszcze się tam żagiel bieli” oraz „Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia” zaprezentowała Lucyna Franczak. Był to naprawdę doskonały występ, długo oklaskiwany przez publiczność.

(MG)/GMINA LUBIN

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.