Różowa chmurka

0
69

Kwiaty i liście w podobnym kolorze. Nie sposób przejść obojętnie obok kwitnącej wiśni piłkowanej. Ten unikat można zobaczyć m. in. przy Placu Honorowych Dawców Krwi.

Właśnie w tym tygodniu w naszym mieście przypada szczyt kwitnienia wiśni odmiany „Kanzan”. Tegoroczny ciepły kwiecień sprzyja urodzie kwitnącej wiśni. Wiśnie odmiany „Kanzan” mają kwiaty zebrane po 3-4, tworząc na drzewie małe bukieciki. Kiedy przekwitnie, zakończy się czas kwitnienia wiśni ozdobnych, a na ich czar będziemy musieli poczekać do kolejnej wiosny.

Dlatego zachęcamy miłośników fotografowania do uwiecznienia tego efemerycznego zjawiska. Należy zwrócić uwagę, że pąki i młode liście tej odmiany mają barwę zbliżoną do koloru kwiatów, nie kontrastując z nimi. W efekcie się z daleka wiśnia ta prezentuje jest piękna różowa chmurka.

– Wiśnia piłkowana lubi stanowiska słoneczne, osłonięte od silnych wiatrów, szczególnie tych zimowych. W naszym klimacie drzewa są praktycznie całkowicie mrozoodporne pod warunkiem, że nie są wystawione na mroźne i silne wiatry – informuje Elżbieta Kaczorowska, gminny architekt zieleni.

– Formy nieszczepione dorastają do 8-10 metrów wysokości i 5-8 metrów średnicy. Roślina nie wytwarza owoców, więc w okresie jesiennym nie zaśmieca trawników i chodników. Należy pamiętać, że  drzewoto jestsporych rozmiarów i choć piękne nie w każdym ogrodzie może być posadzone – zaznacza.

Wiśnie piłkowane rosną w różnych częściach naszego miasta np. okolicach ul. Kolejowej czy przy ul. Głogowskiej. Jednak szczególnie polecamy odwiedzenie skweru z Placem Honorowych Dawców Krwi. Kwitnące tam wiśnie swym urokiem oczarują każdego.


GMINA POLKOWICE

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.