W naszym mieście rozpoczęło się wielkie sadzenie drzew i krzewów

0
118

Ponad sześć tysięcy drzew i krzewów sadzi się obecnie w Legnicy. To efekt prowadzonego od kilkunastu lat gminnego projektu „Odnowa zieleni średniej i wysokiej”. Miasto realizuje go wspólnie z mieszkańcami i instytucjami, dostarczając sadzonki za darmo.

– Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie stwierdziła, że nasz projekt odnowy zieleni jest bardzo dobry pod względem przejrzystości oraz aspektów formalno-prawnych, został więc uznany za dobrą praktykę samorządową – mówi Henryka Zdziech, ogrodnik miejski. – NIK zaleca innym samorządom, by czerpały z niego wzorce.

W tym roku Legnica zakupiła ponad sześć tysięcy drzew i krzewów, m.in.: klony kuliste, brzozy brodawkowate, kasztanowce czerwone oraz ligustry pospolite, tawuły japońskie czy krzewuszki cudowne. Otrzymali je, zamawiający sadzonki już jesienią ubiegłego roku, zarządcy nieruchomości, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, szkoły, przedszkola i inne placówki.

Dzięki realizacji tego projektu wzbogacana jest o nowe krzewy i drzewa miejska zieleń. Uzupełniają one powstałe wcześniej ubytki, a wprowadzane nowe nasadzenia mają miejsce szczególnie na terenach zielonych, służących rekreacji, na nieużytkach i w naturalnych siedliskach roślinnych. Zasadą jest, że nowa zieleń trafia w miejsca ogólnodostępne dla mieszkańców.

– Ten projekt angażuje lokalną społeczność do działania – dodaje pani ogrodnik. – Mieszkańcy wspólnie sadzą drzewa oraz krzewy, a później dbają o nie. Zielona inicjatywa gminy staje się coraz bardziej wspólną sprawą legniczan.

W latach 2017 i 2018 w Legnicy ramach „Programu odnowy zieleni średniej i wysokiej” posadzono ponad 900 drzew oraz prawie 33 tys. krzewów.


PORTAL LEGNICA

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.