Zdrowie malucha: Co czai się w piaskownicy?

0
214

Wiosna to czas, w którym coraz częściej przebywamy z dziećmi poza domem. Zabawa w piaskownicy to świetne zajęcie dla malucha, które z pewnością rozbudzi jego kreatywność. Nie wszystkie piaskownice są jednak bezpieczne dla małych organizmów. O zanieczyszczeniach placów zabaw, które mogą mieć wpływ na zdrowie dzieci mówi Jolanta Węgierska-Januszkiewicz, pediatra z Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

W niezabezpieczonych, publicznych piaskownicach poza kawałkami szkła, niedopałkami papierosów czy śmieciami, mogą znajdować się także liczne bakterie chorobotwórcze i larwy pasożytów, które pochodzą m.in. ze zwierzęcych odchodów. To właśnie w zanieczyszczonym miejscu zabaw, maluch może nabawić się różnych chorób, w tym odzwierzęcych infekcji pasożytniczych.

Owsica i glistnica

– Małe dzieci, które bawią się w zanieczyszczonej piaskownicy, często wkładają ręce do buzi. Jeżeli w piasku znajdują się jaja owsików, maluch może połknąć je, co doprowadzi do owsicy. Dorosłe osobniki składają jaja w okolicy odbytu, co u dziecka wywołuje świąd. Owsicy towarzyszą bóle brzucha, brak apetytu, nudności czy bezsenność. Gdy zaobserwujemy owsiki w kale dziecka, należy zwrócić się do lekarza rodzinnego. Ten zapisze odpowiednie środki, które pozwolą na szybkie pozbycie się pasożytów – mówi Jolanta Węgierska-Januszkiewicz, pediatra z PCUZ.

Połknięte jaja glisty ludzkiej, które przeobrażają się dorosłe osobniki, mogą z kolei powodować biegunkę, duszności, suchy kaszel czy stany podgorączkowe. Larwy, poprzez przewód pokarmowy i krew, w konsekwencji dostają się do płuc. Mimo wszystko dobrze poddają się leczeniu lekami przeciwrobaczowymi przepisywanymi przez lekarza.

Piasek zanieczyszczony bakteriami

W publicznej piaskownicy mogą znajdować się również bakterie zaliczane do tzw. flory kałowej, np. Salmonelli lub E. coli. Paciorkowce i gronkowce mogą zaatakować skórę malucha i przyczyniać się w pierwszej kolejności do rozwoju najróżniejszych infekcji, tj. zapalenie ucha środkowego, gardła, zatok czy infekcji skórnych. W tych przypadkach niezbędna będzie antybiotykoterapia.

Zabawa w piaskownicy z dzieckiem – na co zwrócić uwagę?

– Rodzice, którzy korzystają z dzieckiem z osiedlowych piaskownic z pewnością powinni wybierać te, które zostały ogrodzone, co w pewnym zakresie minimalizuje możliwość dostania się tam psów i kotów. Podstawowym działaniem jest dbanie o prawidłową higienę. W większości przypadków zapobiegnie to chorobom „przyniesionym” z piaskownicy – dodaje  Jolanta Węgierska-Januszkiewicz, pediatra z PCUZ.

Jeśli spędzasz z dzieckiem mnóstwo czasu w piaskownicy, pamiętaj o poniższych wskazówkach.

Myjcie dokładnie ręce i twarz po powrocie z piaskownicy. Podczas zabaw pilnuj również, aby twoje dziecko nie wkładało do buzi brudnych rąk. Miej także przy sobie antybakteryjne, mokre chusteczki, które pozwolą na oczyszczenie ciała w trakcie zabawy.

Staraj się, aby twoje dziecko miało zawsze obcięte paznokcie. Uniemożliwi to gromadzenie się zarazków pod płytką paznokciową i z pewnością ułatwi zachowanie higieny.

Myj zabawki, których używacie w piaskownicy, regularnie wodą z mydłem. Najlepiej nie przechowuj ich razem z zabawkami, których używacie w domu.

Monitoruj, kiedy zmieniany jest piasek w publicznej piaskownicy i dowiedz się, kto jest odpowiedzialny za jej stan (np. urząd miasta lub gminy, szkoła, przedszkole, spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa). Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego taki piasek musi być wymieniany w ciągu roku minimum dwukrotnie.

Odrobaczaj regularnie własne zwierzęta. One również mogą przyczynić się do powstania niebezpiecznych chorób. Warto pamiętać, że pasożyty wywołują również takie choroby jak toksoplazmoza (którą można zarazi się poprzez kontakt z odchodami kota) oraz toksokaroza (wywoływaną przez psie pasożyty). Ta pierwsza jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży.


PCUZ.PL

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.