Edukacja dla bezpieczeństwa. Spotkanie lubińskiej młodzieży z Sędzią Anną Marią Wesołowską

0
89

Blisko 400 uczniów ze szkół powiatu lubińskiego mogło spotkać się z najbardziej znaną w Polsce sędzią -Anną Marią Wesołowską, która przyjechała na zaproszenie lubińskich policjantów w ramach I edycji sympozjum naukowo-edukacyjnego pn. „Edukacja dla bezpieczeństwa”.

W trakcie dwóch godzin, sędzia Wesołowska dzieliła się z uczniami swoją wiedzą i doświadczeniem. Podczas wykładu przestrzegała przed nieprzemyślanymi, często tragicznymi w skutkach wyborami i decyzjami. Prawdziwe historie i przykłady, były często poruszające i na pewno zostaną na długo w pamięci młodzieży. Po spotkaniu z uczniami odbyła się druga część wykładu, przeznaczona dla dyrektorów szkół, nauczycieli, pedagogów, kuratorów i pracowników socjalnych.

4 kwietnia rozpoczęła się I edycja sympozjum naukowo-edukacyjnego pn. „Edukacja dla bezpieczeństwa , zorganizowana przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Lubinie. Wykłady w ramach sympozjum, prowadziła znana sędzia – Anna Maria Wesołowska.

W ramach wykładu pt. „Jak w świetle współczesnych zagrożeń uniknąć konfliktów uczniów  z prawem”, sędzia Wesołowska poruszała tematy związane z przestępczością nieletnich i odpowiedzialnością prawną za czyny karalne. Zwracała uwagę na zjawisko wszechobecnej przemocy. Mówiła nie tylko o bójkach i rozbojach ale coraz częściej spotykanym zjawisku cyberprzemocy i konsekwencjach prawnych z tym związanych.

Sędzia Anna Maria Wesołowska przeprowadziła żywą lekcję, podczas której przytoczyła wiele przykładów przestępstw i wykroczeń popełnionych przez młodych ludzi, które drastycznie i nieodwracalnie zmieniły ich życie. Sędzia przestrzegała młodzież przed zawieraniem znajomości przez Internet oraz umieszczaniem swoich danych w sieci. Przypomniała, że oprócz wielu praw, uczniowie mają również obowiązki, o których niejednokrotnie zapominają.

Po spotkaniu z uczniami, odbyła się druga część wykładu Sędzi Wesołowskiej pt. „Jak w świetle współczesnych zagrożeń tworzyć bezpieczną szkołę i rodzinę”, przeznaczoną dla dyrektorów szkół, nauczycieli, pedagogów, kuratorów i pracowników socjalnych. W spotkaniu tym wzięli udział również lubińscy policjanci. Sędzia Anna Maria Wesołowska podkreślała, że to od osób dorosłych zależy, czy na ławie oskarżonych, młodych będzie przybywać czy ubywać. Apelowała do wszystkich, aby reagowali na zachowania ryzykowne wśród dzieci i młodzieży

W sympozjum wzięło udział blisko 400 uczniów ze szkół powiatu lubińskiego, w tym uczniowie z lubińskiej i głogowskiej klasy mundurowej.

Działania lubińskich policjantów zostały zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Fundacji KGHM Polska Miedź.


KPP LUBIN

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.