Chronię Życie przed Rakiem 2019: Ponad 800 wykonanych badań

0
204

Ponad 800 badań profilaktycznych wykonano w ramach tegorocznej, trzynastej już kampanii „Chronię życie przed rakiem” w Polkowicach – mówi Krzysztof Pawłowski, Prezes Zarządu Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Gmina Polkowice  organizuje marcową kampanię „Chronię życie przed rakiem”, której  celem jest zmniejszenie liczby zachorowań na raka, poprzez szeroką edukację i profilaktykę przeciwnowotworową. Aktywny udział w programie biorą uczniowie polkowickich szkół, ich rodzice, seniorzy oraz polkowickie Amazonki, które zachęcają do badań i szczepień. Młodzież bierze udział w kampanii billboardowej, przygotowuje prace w ramach specjalnych konkursów i aktywnie uczestniczy w działaniach wolontariatu, zachęcając do dbania o zdrowie.

– Każdy rak szyjki macicy spowodowany jest wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Dlatego profilaktyka tego nowotworu jest niezwykle ważna, podobnie jak szczepienia, które skutecznie zapobiegają powstawaniu tej niebezpiecznej choroby – mówi Mariusz Piskórz, lekarz pediatra w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.

Łącznie, w trakcie trzynastu edycji kampanii, wykonano już 17 876 bezpłatnych badań, w tym cytologii, USG piersi, mammografii, spirometrii płuc, pulsoksymetrii oraz szkoleń z samobadania piersi. Przeciwko wirusowi HPV zaszczepiono 3212 dziewczynek. Kolejne 120 zostanie zaszczepionych w kwietniu 2019 roku.

– Polkowice są pierwszą gminą w kraju, gdzie na tak szeroką skalę prowadzona jest dla mieszkańców bezpłatna profilaktyka. Jednocześnie gmina postrzegana jest w kraju jako niedościgniony lider bezpłatnej profilaktyki i edukacji zdrowotnej. Dzięki działaniom w ramach kampanii zachęcamy polkowiczanki do tego, aby dbały o swoje zdrowie. Nasze mieszkanki wiedzą już, że rakowi szyjki macicy i rakowi piersi można skutecznie zapobiegać. Cały czas mamy jednak wiele do zrobienia, bo kolejne pokolenia dziewcząt i chłopców wchodzą w dorosłość. Naszym celem jest edukowanie i umożliwianie wykonania darmowych badań, które trwają chwilę, a mogą uratować życie każdej kobiety – podkreśla Krzysztof Pawłowski, Prezes Zarządu Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Program „Chronię życie przed rakiem” finansowany jest w całości z budżetu gminy Polkowice.


PCUZ.PL

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.