Coraz więcej jednośladów na drodze

1
159
Miedziak Policja sygnał policyjny radiowóz

Dni są coraz cieplejsze – wiosna zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie- fani dwóch kółek już planują bliższe lub dalsze trasy na swoich jednośladach. Jak zawsze- pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim i innych!

Wiosna to długo wyczekiwany okres przez miłośników jednośladów, rozpoczyna się sezon motocyklowy. Niestety dla dość licznych posiadaczy motorów, jazda nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem i zasadami ruchu drogowego. Uszkodzenia asfaltu, do tego piach na jezdni oraz wzmożony ruch, to potencjalne zagrożenie dla motocyklistów. Wystarczy chwila nieuwagi, gwałtowny manewr i wywrotka na jednośladzie jest pewna. Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem motocyklistów jest nadmierna prędkość, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, wciskanie się między samochody, brawura, chęć popisania się. Kierujący motocyklem w chwili zdarzenia drogowego najczęściej doznaje poważnych urazów, a w najgorszym scenariuszu ponosi śmierć na miejscu. Motocyklista to niechroniony uczestnik ruchu drogowego, poza kaskiem nie chroni go nic. Należy zatem pamiętać o obowiązku zakładania kasku ochronnego oraz założeniu odpowiedniego ubioru podczas jazdy motocyklem. Dzięki tym elementom wyposażenia podczas upadku czy utraty równowagi na drodze, obrażenia mogą być mniej dotkliwe.

Z troski o mniej widocznych na drogach motocyklistów zwracamy uwagę kierowcom samochodów, żeby częściej zerkali w lusterka. Motocykle ze względu na swoje gabaryty często poruszają się sprawniej i bardziej dynamicznie, stając się przez to mniej widoczni dla pozostałych uczestników ruchu. Nagminne jest również rozpoczynanie manewru wyprzedzania bez zerknięcia w lusterko. Kierowcy samochodów nie zdają sobie sprawy jak z pozoru prosta czynność nabiera w tym przypadku ogromnego znaczenia, bo przecież jedno zerknięcie w lusterko może ocalić czyjeś życie lub zdrowie.

Motocyklisto, pamiętaj, że drogi publiczne to nie są tory wyścigowe ! :

* przestrzegaj zasad ruchu drogowego,

* nie przekraczaj prędkości,

* nie wymuszaj pierwszeństwa,

* wykazuj się ograniczonym zaufaniem wobec innych kierowców,

* zadbaj o odblaskową odzież, która sprawi, że będziesz bardziej widoczny na drodze,

* zawsze wyraźnie sygnalizuj wykonywanie manewrów,

* jazda pod wpływem alkoholu i narkotyków może być przyczyną śmierci lub utratą prawa jazdy!

* kask ochronny, ochraniacze, odpowiednie buty i rękawice – zwiększą twoje bezpieczeństwo,

* bezpieczna jazda na motocyklu oznacza, że to kierowca panuje zawsze nad pojazdem – nigdy odwrotnie,

* nie popisuj się ryzykowną jazdą przed kolegami – to może kosztować życie albo zdrowie ciebie lub inną osobę!

PORTAL LEGNICA

1 KOMENTARZ

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.