Polkowiczanki chcą być w Sejmie

0
47

Uczennice ósmej klasy ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Polkowicach chcą zostać posłankami Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

Aby zasiąść w ławach poselskich dziewczęta będą musiały jednak pomyślnie przejść zadanie rekrutacyjne, którego celem jest upamiętnienie losów i działalności posła, który co najmniej raz w roku sprawował mandat poselski w latach 1919-39 i który podczas II wojny światowej działał dla dobra ojczyzny.

Do wyboru posła zainspirowały nas słowa Macieja Rataja: „Winni jesteśmy wobec kraju zapomnieć nareszcie o tym, co nas dzieli, a pomyśleć o tym, co nas może jednoczyć” – mówi Ania Józków, uczennica SP 4. – Postanowiłyśmy wypromować w społeczności lokalnej losy tego wielkiego patrioty – dodaje.

Dziewczęta zmierzą się z zadaniem rozpowszechnienia zarówno działalności politycznej jak i postaci Macieja Rataja. W tym celu będą musiały stworzyć trwały efekt realizowanego projektu w postaci krótkiego filmu, słuchowiska, witryny internetowej lub innego pomysłu, promującego losy wybranego bohatera.

Będziemy prowadziły akcje promocyjne naszego bohatera, będziemy rozdawały ulotki z biogramem posła Rataja i prowadziły ankiety metodą sondażu diagnostycznego – zapowiada Weronika Widuch, druga z uczennic SP 4 biorąca udział w projekcie.

Lista najlepiej ocenionych prac zostanie ogłoszona 30 kwietnia br., a 1 czerwca ich autorzy zasiądą w ławach poselskich w charakterze uczestników Sejmu Dzieci i Młodzieży (SDiM). Dodatkowo najlepszy zespół z każdego województwa oraz trzy najwyżej ocenione zespoły z całej Polski wezmą udział w seminariach oraz posiedzeniu komisji, które odbędą się w dniach 11-12 maja br.

Każde posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży jest poprzedzone przygotowaniem projektu uchwały przez autorów najwyżej ocenionych projektów podczas posiedzenia komisji. Projekt uchwały jest poddawany dyskusji, a następnie głosowaniu podczas obrad SDiM. Posiedzenie kończy się przekazaniem uchwały SDiM na ręce członka Prezydium Sejmu RP.

Sejm Dzieci i Młodzieży to wyjątkowy projekt edukacyjny Kancelarii Sejmu. Jego celem od ponad 20 lat jest kształtowanie postaw obywatelskich, szerzenie wśród młodzieży wiedzy na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, a także aktywizacja do działania na rzecz środowisk lokalnych. Inspiruje do aktywnej postawy obywatelskiej, samodzielnego myślenia i budowania własnych opinii o otaczającym ją świecie.

W historii SDiM poruszano takie zagadnienia jak prawa dziecka, globalizacja, ekologia, szkoła, samorząd uczniowski, wolontariat oraz wybory parlamentarne i in.

 

POLKOWICE.EU

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.