Podając się za pracowników wodociągów – oszukali starszą kobietę. Kolejny raz apelujemy o nie wpuszczanie do mieszkań nieznajomych

0
49
Miedziak Policja sygnał policyjny radiowóz

79- letnia mieszkanka Lubina padła ofiarą złodziei – oszustów. Przestępcy podając się za pracowników wodociągów, wykorzystując wiek pokrzywdzonej skradli przechowywane w domu pieniądze. Lubińscy policjanci kolejny raz apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wizyt rożnego rodzaju „fachowców”. Nie każdy z nich to pracownik administracji.

Do zdarzenia doszło we wtorek ok. godz. 12.30 na jednym z osiedli Lubina. Do mieszkania starszej pani przyszedł mężczyzna w wieku ok. 45 lat. Nieznajomy przedstawili się właścicielce jako pracownicy wodociągów. Pod pretekstem wymiany wodomierza wszedł do mieszkania i udał się do łazienki, gdzie sprawdzał czy leci woda, a następnie do pokoju, w którym sprawdzał stan grzejników. Podczas tych czynności pokrzywdzona przebywała w kuchni. Po pewnym czasie do mieszkania przyszła znajoma mężczyzny, 40 -letnia kobieta podająca się także za pracownika wodociągów.

Na początku nic nie wzbudziło podejrzeń starszej pani. Dopiero gdy ,,fachowcy” opuścili mieszkanie, kobieta zorientowała się, że została okradziona. Z szafki została jej zabrana gotówka w kwocie ok. 7 tys. zł., natomiast z portfela ok. 200 zł.

O całym zdarzeniu 79-latka poinformowała policję. Po sprawcach kradzieży niestety nie było już śladu.

W związku z tego typu sytuacjami lubińska Policja przestrzega przed wpuszczaniem do mieszkania osób nieznajomych, nawet jeżeli powołują się na jakąś instytucję lub ważną sprawę. Złodzieje zazwyczaj wykorzystują naiwność starszych osób podając się „za handlowca”„pracowników gazowni”, ,,hydraulika” czy jak w tym przypadku „za pracownika wodociągów”.

Dla własnego bezpieczeństwa, szczególnie osoby starsze, powinny zachować czujność i szczególną ostrożność, zwłaszcza wobec osób, które zapraszają do swojego mieszkania.

Jeżeli faktycznie w naszym bloku trwają jakieś prace konserwacyjne, zwykle taka informacja jest wywieszona na klatce schodowej przez administratora budynku z dużym wyprzedzeniem, a my powinniśmy sprawdzić legitymacje służbowe osób podających się za pracowników i chcących wejść do naszego mieszkania lub zadzwonić do spółdzielni, która takie prace zleca, by zweryfikować wiarygodność takich osób.

Jeżeli dojdzie już do sytuacji, że wpuścimy do mieszkania nieznajomych, nigdy nie należy pozostawiać ich samych!

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, należy niezwłocznie powiadomić Policję, dzwoniąc pod numer 112. Dużą pomocą będzie zapamiętanie jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby, względem której mamy podejrzenia.

POLICJA LUBIN

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.