Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej

0
206

Stare polskie przysłowie mówi, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Jeśli rzeczywiście ma ono zastosowanie w życiu, to w zakresie ochrony przeciwpożarowej możemy być spokojni o bezpieczeństwo młodego pokolenia. Zarówno uczniowie szkół podstawowych najniższych klas, jak i ich starsi koledzy wykazali się bardzo dobrą, wręcz specjalistyczną wiedzą w turnieju „Młodzież zapobiega pożarom”.

Co jest niezbędnym czynnikiem palenia się: tlenek węgla, dwutlenek węgla czy też tlen? Ile razy w roku należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych od palenisk opalanych paliwem stałym (na przykład węglem) w budynku mieszkalnym : co najmniej raz w miesiącu, co najmniej 2 razy, co najmniej 4 razy? W obrębie pożaru ciepło rozchodzi się dzięki zjawisku: dyfuzji, promieniowania cieplnego, konwekcji i przewodności cieplnej, czy też parowania nagrzanych cieczy w wyniku płomienia?

To tylko przykłady pytań, na które odpowiadali uczestnicy naszych gminnych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.  Turniej podzielony był na dwie grupy wiekowe: szkoły podstawowe klasy I-VI oraz szkoły podstawowe klasy VII-VIII i gimnazja. Wyniki testów napawają bardzo dużym optymizmem, bowiem okazało się, że młodzież wie bardzo dużo na ten temat. W starszej grupie wiekowej laureat popełnił tylko jeden błąd w odpowiedzi na 30 pytań.

W konkursach wiedzy pożarniczej biorę udział od 4 klasy szkoły podstawowej – mówił Paweł Polański zwycięzca  w drugiej grupie wiekowej. – Trzy razy udało mi się osiągnąć bardzo dobre wyniki i reprezentowałem Gminę Lubin w konkursie powiatowym–  także z dobrymi rezultatami. Moja mama, chrzestny  i inne osoby z rodziny są związane ze strażą, więc to dla mnie temat oczywisty.

Gratulacje i specjalne dyplomy uczestnikom konkursu wręczał Eryk Górski komendant Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie: – Bardzo wam gratuluję, widzę że wiedze macie ogromną wiec pozostaje życzyć jeszcze szczęścia w kolejnych eliminacjach. To bardzo budujące, że młode pokolenie często lepiej niż dorośli umie sobie poradzić w sytuacjach kryzysowych i zagrażających życiu.

29 marca odbędzie się Powiatowy Turniej Wiedzy Pożarniczej. Gminę Lubin będą tam reprezentowali laureaci pierwszych i drugich miejsc poszczególnych kategorii wiekowych, czyli: Martyna Denko, Oskar Kłos, Paweł Polański i Patrycja Maślej. Poniżej publikujemy wyniki finałowych rozgrywek wraz z pełna punktacją.

 

GMINA LUBIN

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.