Uwaga! nowa metoda działania przestępców

0
53
Miedziak Policja sygnał policyjny radiowóz

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Głogowie, ale również i w innych częściach województwa zarejestrowali w ostatnim czasie przypadki oszustw nową metodą „na amerykańskiego żołnierza”. Ostatnią ofiarą fikcyjnego żołnierza jest 72 – letnia głogowianka, która straciła 17 900 złotych, wpłacając je na podane przez oszustów konta. Pamiętajmy że oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania i dlatego w każdym przypadku, gdy ktoś próbuje uzyskać od nas pieniądze, trzeba wykazać się dużą ostrożnością.

Przestępcy początkowo zawierają znajomości z użytkowniczkami portali społecznościowych. Korespondują z nimi, zaprzyjaźniają się, a następnie pod pretekstem chęci przyjazdu do Polski, zawarcia bliższej znajomości, informują, że rzekomo wysyłają do nich paczkę z osobistymi rzeczami, dokumentami wojskowymi oraz dużą ilością gotówki. Oszust „zaprzyjaźnia” się ze swoją ofiarą i w ten sposób stara się wyłudzić pieniądze, przelewane przez ofiarę przestępstwa na wskazane konta.

Sposoby działania mogą się różnić, ale oszustów łączy motyw wysłanej paczki, która „utknęła” gdzieś w magazynie i aby ją otrzymać, należy uiścić odpowiednie opłaty. Przesyłane maile informują również o innych kłopotach i perypetiach „żołnierza”, który np. potrzebuje pieniędzy na opłaty lotniskowe, ubezpieczenia czy zezwolenie na pobyt. Oczywiście wszystkie te opłaty są fikcyjne. Sprawcy, posługują się programem tłumaczącym, co pozwala im na kontakt z kobietami wielu narodowości. Taka treść korespondencji może być również wskazówką, że mamy do czynienia z oszustwem, ze względu na nieudolne, „komputerowe” tłumaczenie wiadomości.

Przypominamy, że o próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast należy informować policję, korzystając z numeru alarmowego 112. Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!

KPP POLKOWICE

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.