Profilaktyka chorób układu krążenia w PCUZ

0
78

Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych kontynuuje realizowany od ośmiu lat program profilaktyki i promocji zdrowia w chorobach układu krążenia oraz rehabilitacji po udarach mózgu, z którego mogą korzystać mieszkańcy gminy Polkowice. W 2019 roku proponowane w ramach programu usługi medyczne, będą ponownie w całości finansowane przez samorząd gminny.

– Z programu mogą korzystać pacjenci wymagający stałego nadzoru kardiologa, którzy w ostatnim czasie przeszli zawał serca, udar mózgu lub zabiegi kardiochirurgiczne, a także pacjenci po pobycie w oddziale kardiologicznym. Do działającego przy poradni punktu profilaktyki kardiologicznej w PCUZ mogą zarejestrować się także osoby powyżej 30 roku życia lub młodsze ze wskazaniami lekarskim, które wymagają przeprowadzenia badań diagnostycznych, przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania chorób układu krążenia – mówi dr n. med. Andrzej Korda, specjalista kardiolog.

– W Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych edukujemy naszych mieszkańców w zakresie profilaktyki chorób krążenia, a także oferujemy porady dietetyczne dla chorych i ich rodzin oraz promujemy zdrowy tryb życia. Skupiamy się również na wczesnym wykrywaniu schorzeń poprzez specjalistyczne badania kierowane m.in. do osób z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą czy otyłością, w celu zwiększenia wykrywalności i skuteczności leczenia chorób układu krążenia – dodaje Urszula Bisiakowska, pielęgniarka poradni kardiologicznej.

W PCUZ wykonywane są m.in. profil ryzyka sercowo-naczyniowego, pomiar BMI, USG serca, EKG wysiłkowe i spoczynkowe oraz 24-godzinna rejestracja EKG metodą Holtera. Po konsultacji z kardiologiem, pacjenci z gminy Polkowice mogą ponadto skorzystać z dodatkowych badań, zgodnie z zaleceniem lekarza poradni. W przychodni prowadzona jest również wczesna rehabilitacja pacjentów po udarach mózgu – fizjoterapeutyczna, logopedyczna oraz psychologiczna.

Rejestracja pacjentów do poradni kardiologicznej prowadzona jest w każdej formie – osobiście w przychodni przy ul. Kardynała Bolesława Kominka 7, telefonicznie oraz przez osoby trzecie.

  • Rejestracja dla pacjentów z chorobami układu krążenia: gabinet nr 127, tel. 76 746 08 54, poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek w godz. 8:30-10:30
  • Rejestracja na terapię ruchową dla osób po udarach mózgu: gabinet rehabilitacji dorosłych, tel. 76 746 08 45, codziennie, w dni robocze w godz. 8:30-14:00

Działania w ramach programu „Profilaktyka i promocja zdrowia w chorobach układu krążenia, w tym rehabilitacja pacjentów po udarze mózgu” finansowane są z budżetu gminy Polkowice.

 

PCUZ

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.