Witamy Pastoriusa w Głogowie

0
219

W piątkowe popołudnie odbył się montaż pomnika głogowianina Joachima Pastoriusa na skwerze Zygmunta Starego. Jeszcze w przyszłym tygodniu odbywać się będą prace końcowe (montaż płyty informacyjnej na cokole, konserwacja figury, czyszczenie całego monumentu i otoczenia itp.) a szczegóły jego oficjalnego odsłonięcia wkrótce. Sama rzeźba wykonana została z Piaskowca i ma wysokość ok. 1,80.

Kim był Joachim Pastorius? To nadworny historyk królów Polski Władysława IV i Jana Kazimierza, sekretarz królewski, dyplomata, lekarz, duchowny katolicki, historiograf. Znalazł się w gronie poselstwa polskiego w 1655 roku, które udało się do Szwecji na rozmowy z królem tego kraju – Karolem Gustawem. Sekretarz poselstwa polskiego w czasie układów pokojowych w Oliwie w 1660 roku, kończących konflikt polsko-szwedzki. Pozostawił po sobie przeszło 250 różnorodnych publikacji. Posiada swoją ulicę w Gdańsku.

Przypomnijmy, że pomnik znalazł się we wniosku złożonym przeze radnego Dariusza Andrzeja Czaję w ramach Głogowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.