Cała sala śpiewała z Michałem Szpakiem podczas noworocznego koncertu

0
217

Kilkuset legniczan przybyło do Sali Maneżowej (8 lutego), by poznać autora Legnickiej Książki Roku 2018 i wysłuchać pełnego energii koncertu Michała Szpaka. Laureatem zostało wydawnictwo „Walter Bayer (1883-1946): życie i twórczość”, Grażyny Humeńczuk. Honory gospodyni wieczoru pełniła Beata Tadla, ambasadorka Legnicy.

Od kilkunastu już lat na progu nowego roku prezydent Tadeusz Krzakowski zaprasza przedstawicieli różnych środowisk, firm, stowarzyszeń i organizacji współpracujących z samorządem na uroczysty koncert. Jest to forma podziękowania za zaangażowanie w społeczne, gospodarcze i kulturalne życie miasta, które przyniosło w ubiegłym roku szczególnie korzystne dla Legnicy i jej mieszkańców efekty. To również podsumowanie roku, którego najważniejszym akcentem były obchody rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jesteśmy dumni z niepodległości, dumni z naszego miasta, z którym wszyscy się utożsamiamy – mówił prezydent Tadeusz Krzakowski. – Wszyscy staramy się budować wokół niego przyjazną atmosferę – bez agresji, nienawiści i antagonizmów. Naszą drogą jest dialog, a nie walka, a także potrzeba troszczenia się o drugiego człowieka. To są nasze standardy, a cel stanowi dobro mieszkańców, rozwój miasta i jego sukcesy w różnych dziedzinach.

Wśród gości koncertu byli m.in.: poseł Ewa Szymańska, samorządowcy z miast i gmin regionu, przedsiębiorcy, radni, przedstawiciele świata kultury, nauki, sportu i instytucji gminnych. Goście obejrzeli dokumentalną etiudę filmową, obrazującą życie Legnicy Anno Domini 2018.

Sala w napięciu wyczekiwała momentu ogłoszenia decyzji kapituły w sprawie honorowego tytułu Legnickiej Książki Roku 2018. Organizatorzy – Legnicka Biblioteka Publiczna i Muzeum Miedzi, przedłożyli do oceny 37 publikacji, związanych tematycznie, wydawniczo lub przez osobę autora z Legnicą. Nominacje otrzymało pięć pozycji:

1. Wojciech Kondusza – „Tajemnice garnizonów radzieckich w Polsce” – legnickiego Wydawnictwa Edytor,

2. Magdalena Maruck – „Śląskie Niebo Jürgena Gretschela” – dwujęzyczna, polsko-niemiecka publikacja Wydawnictwa Edytor,

3. „Marzec’68: przyczyny i następstwa” – publikacja pod redakcją Marii Kubasik i Marka Żaka wydana przez legnickie Stowarzyszenie „Pamięć i Dialog”,

4. Anna Podczaszy – „Grymasy. Życie między wierszykami” – tom poezji wydany przez Biuro Literackie,

5. Wydawnictwo „Walter Bayer (1883-1946): życie i twórczość” opracowane przez Grażynę Humeńczuk z legnickiego Muzeum Miedzi, które jest wydawcą tej dwujęzycznej, polsko-niemieckiej publikacji.

Laureatem honorowego tytułu Legnickiej Książki Roku 2018 zostało wydawnictwo „Walter Bayer (1883-1946): życie i twórczość”, przygotowane przez Grażynę Humeńczuk. Autorka nie kryła zaskoczenia, ale też radości i wzruszenia.

Do trzech razy sztuka, bo to mój trzeci już udział w tym szlachetnym współzawodnictwie. Jestem bardzo wdzięczna wielu osobom, bez których książka by nie powstała – mówiła laureatka. – Mój bohater to legniczanin, przedwojenny malarz, artysta i nauczyciel. Książka stanowi ostatni etap wielowątkowej sekwencji. W 2015 roku spadkobiercy legnickiej kolekcji Waltera Bayera wspaniałomyślnie podarowali ją naszemu miastu. Dzieła wróciły do domu, a nasze Muzeum Miedzi poddało je konserwacji. Praca nad książką stała się odkrywaniem rzeczy dotąd nieznanych, to jak doznanie ilumunacji. Dziekuję wszystkim.

Finałem wieczoru był ponadgodzinny, bardzo energetyczny koncert Michała Szpaka z jego zespołem. Znane przeboje artysty śpiewała cała sala.

PORTAL LEGNICA

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.