Przewlekły suchy kaszel: Kiedy poradzić się lekarza?

0
133

Przewlekły suchy kaszel u osób nie palących papierosów, nieustępujący przez kilka tygodni, może być oznaką wielu schorzeń. Jeżeli dolegliwości tej towarzyszą zmęczenie, duszności czy ból w klatce piersiowej podczas próby nabrania powietrza, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza i wykonanie badań.

Najczęstszą przyczyną przewlekłego suchego kaszlu jest stan zapalny górnych dróg oddechowych. U części pacjentów kaszel jest reakcją alergiczną na alergen lub objawem rozwijającej się przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, astmy, refluksu żołądkowego, niewydolności serca, schorzeń tarczycy czy nowotworu płuc.

Kiedy poradzić się lekarza?

– Jeżeli przewlekły suchy kaszel męczy nas po przebytym niedawno przeziębieniu czy też zapaleniu górnych dróg oddechowych, powinien ustąpić po ok. 6 tygodniach od zakończenia brania leków przeciwzapalnych. Dolegliwości można łagodzić ogólnie dostępnymi syropami przy równoczesnym unikaniu gwałtownych zmian temperatury powietrza. Jeżeli natomiast w ostatnim czasie nie chorowaliśmy, a kaszel utrzymuje się co najmniej 8 tygodni, bezwzględnie należy zgłosić się do lekarza. Ten powinien nas osłuchać i w razie potrzeby skierować na badanie RTG oraz do lekarza pulmonologa – wyjaśnia lek. Małgorzata Malicka-Kondoł pulmonolog, specjalista chorób płuc z PCUZ.

Co to jest spirometria?

Podstawowym badaniem przed pierwszą wizytą u pulmonologa jest spirometria mierząca objętość i pojemność płuc oraz przepływ powietrza w oskrzelach i płucach. Badanie wykonywane jest przez ustnik i powtarzane co najmniej trzy razy. Polega na wykonaniu możliwie jak najgłębszego wdechu i szybkim wydechu powietrza trwającym maksymalnie 10 sekund. Badanie jest bezbolesne i trwa około 5 minut. Jego wynik jest pierwszą wskazówką wyboru kierunku leczenia dla lekarza pulmonologa.

Kiedy wykonać badania obrazowe płuc?

– O konieczności wykonania badań obrazowych płuc decyduje lekarz. Jeżeli wynik prześwietlenia RTG wskazuje na zmiany w płucach, a pacjent skarży się na przewlekły kaszel, konieczna jest szybka dalsza diagnostyka, przede wszystkim tomografia komputerowa płuc i bronchoskopia. Badanie to dostarcza przekrojowy obraz płuc ze szczególnym uwzględnieniem zmian widocznych na RTG. Warto pamiętać, że osoby po 40-tym roku życia, palące papierosy, powinny wykonywać rentgen płuc co roku, natomiast osoby niepalące co 2 lata – przypomina lek. Małgorzata Malicka-Kondoł z PCUZ.

Czy choroby płuc są niebezpieczne?

Najgroźniejszą chorobą płuc jest nowotwór płuc, na którego umiera w Polsce najwięcej osób, dlatego nie wolno lekceważyć uporczywego kaszlu. Jak podkreśla prof. Jerzy Kołodziej, konsultant wojewódzki torakochirurgii, najważniejsza jest profilaktyka. Choroba wykryta wcześnie, kiedy guz nie przekracza 1 cm, pozwala na całkowite wyleczenie. Skuteczne jest chirurgiczne wycięcie fragmentu płuca, bez podawania pacjentowi obciążającej organizm chemioterapii. Równie niebezpieczna jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) objawiająca się uporczywym kaszlem, dusznościami, zmęczeniem i brakiem oddechu. Jakość życia pacjenta znacząco obniża się, a w konsekwencji prowadzi do śmierci. Wcześnie zdiagnozowana POChP pozwala jednak na odpowiednie objawowe leczenie i spowolnienie procesu chorobowego. POChP jest chorobą nieuleczalną, ale chorzy – podobnie jak diabetycy – przez przyjmowanie leków i odpowiedni styl życia, mogą normalnie funkcjonować.

Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych – ZOZ S.A. prowadzi Centrum Zdrowia Płuc, czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 12.00, gab. 128 (I piętro), tel. 76 746 08 74.

Zadanie jest finansowane ze środków budżetu gminy Polkowice oraz powiatu polkowickiego.

PCUZ.PL

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.