Profilaktyka chorób płuc w Polkowicach

0
107

Program profilaktyki chorób płuc będzie kontynuowany w Polkowicach. Taką decyzję podjął samorząd, finansując badania z gminnego i powiatowego budżetu. Zadanie powierzono Polkowickiemu Centrum Usług Zdrowotnych.

Celem profilaktyki chorób płuc jest wykrywanie niebezpiecznych dla układu oddechowego schorzeń na możliwie najbardziej wczesnym etapie. Pozwala to na skuteczne leczenie i poprawę jakości życia chorych w przypadku chorób przewlekłych.

Nowotwór płuc obok zawału serca, jest najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Powodem jest zbyt późne wykrycie choroby i związana z tym ograniczona skuteczność leczenia. A nowotwór, zanim osiągnie rozmiar ok. 1 cm, potrafi bezobjawowo rosnąć nawet przez 15 lat. Cierpią na niego najczęściej palacze nikotyny lub osoby przebywające w środowisku palaczy, czyli tzw. bierni palacze. Dlatego tak ważne są badania kontrolne i rzucenie palenia – wyjaśnia prof. Jerzy Kołodziej, wojewódzki konsultant torakochirurgii, autor ponad 400 prac naukowych, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Płuc AM we Wrocławiu, który dziś konsultował w Polkowicach pierwszych w tym roku pacjentów.

Zadanie „Chronię płuca – nie palę”, realizowane w polkowickiej przychodni od czterech lat, to kontynuacja programu wcześniej finansowanego z funduszy europejskich. W tym czasie z udziałem profesora Kołodzieja przebadano przesiewowo niemal 6 tysięcy mieszkańców powiatu polkowickiego. U prawie 70 osób wykryto nowotwory, a u ponad 400 przewlekłą obturacyjną chorobę płuc POChP.

– Profilaktyka jest kluczem do zdrowia, dlatego cieszę się z decyzji naszego polkowickiego samorządu o dalszym finansowaniu programu przeciwdziałania chorobom płuc. Dzięki naszym wspólnym działaniom, w ciągu ostatnich 18 lat przeprowadziliśmy tysiące badań przesiewowych naszych mieszkańców, co stawia Polkowice w krajowej czołówce. W 2019 roku, decyzją samorządowych władz, te programy będą kontynuowane – informuje Beata Michalewska, prezes Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych – ZOZ S.A. prowadzi Centrum Zdrowia Płuc, czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 12.00, gab. 128 (I piętro), tel. 76 746 08 74.

W każdy pierwszy wtorek miesiąca pacjentów konsultuje prof. Jerzy Kołodziej. Zadanie jest finansowane ze środków budżetu gminy Polkowice oraz powiatu polkowickiego.

 

 

PCUZ.PL

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.