Bezcenny dar

0
131

W piątek 25 stycznia w Kinie Polkowice odbyła się konferencja pt. „Transplantacja – bezcenny dar – nadzieja życia”, podczas której młodzież i mieszkańcy Polkowic mogli dowiedzieć się więcej na temat przeszczepów i ich roli w ratowaniu życia.

Spotkanie rozpoczęło się od seansu hiszpańskiego filmu „Esperanza” (po polsku „Nadzieja”), który przedstawił w jaki sposób przekazanie narządów może odmienić życie chorującego człowieka i że każdy z nas może pewnego dnia znaleźć się w podobnej sytuacji.

Dr Michał Mielnikiewicz z Regionalnego Ośrodka Kardiologii MCZ Lubin, który po seansie opowiedział o swoich doświadczeniach z pacjentami oraz możliwościach współczesnej kardiochirurgii, wielokrotnie wspominał, że rozmowa z rodziną o przeszczepach jest bardzo ważna.

Problemy zdrowotne mogą dotyczyć Waszych dziadków, rodziców, ale również i Was. Choroby serca są diagnozowane u coraz młodszych osób, nawet dwudziestoparolatków – mówił.

O swoich doświadczeniach z życiem przed i po przeszczepie serca opowiedział również Krzysztof Machajek, mieszkaniec Polkowic, który, jak sam stwierdził, „w lutym 2000 roku otrzymał drugie życie”. Od tamtej pory aktywnie działa w wydarzeniach związanych z propagowaniem wiedzy na temat transplantacji i zdrowego trybu życia.

Obaj goście zauważyli, że choć wiedza na temat przeszczepów i świadomość młodych ludzi jest coraz większa, to jednak rodzice lub inni członkowie rodziny podejmują ostateczną decyzję. Zaapelowali, by oprócz podpisywania oświadczeń, starać się również rozmawiać z najbliższymi, poznać ich zdanie na ten temat, przekazać co myślimy w związku z tym, bo nigdy nie wiadomo czy nasi najbliżsi lub my sami nie będziemy potrzebować podobnej pomocy.

PCA.PL

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.