W przyszłym tygodniu tj. 21,22 stycznia br., świętować będziemy Dzień Babci i Dzień Dziadka. Przy okazji rodzinnych spotkań i życzeń warto rozmawiać także o bezpieczeństwie naszych seniorów

0
112
Miedziak Policja sygnał policyjny radiowóz

Zbliżają się szczególne dni naszych seniorów – Dzień Babci i Dzień Dziadka. Przyłączając się do życzeń z tej okazji, legniccy policjanci zachęcają wnuków, aby podczas rodzinnego spotkania pomyśleli o bezpieczeństwie swoich najbliższych. Jest to dobra okazja do przypomnienia seniorom o konieczności wspólnego dbania o bezpieczeństwo, ustalenia zasad kontaktu ze sobą, czy wzajemnej pomocy, tak aby obcy nie mogli wprowadzać ich w błąd i narazić na szkodę.

W najbliższy poniedziałek i wtorek jest Dzień Babci i Dziadka. Podczas odwiedzin naszych najbliższych, porozmawiajmy z nimi o ich bezpieczeństwie. Z pewnością warto przypomnieć podstawowe zasady, które mogą ochronić seniorów przed różnego rodzaju popularnymi dzisiaj oszustwami tj. niekorzystne umowy zakupu towarów w cenach przewyższających kilkukrotnie wartość rynkową kupowanego produktu, czy też popularnych oszustw na tzw. “wnuczka”, bądź “policjanta”.

Przy tej okazji zwróćmy uwagę seniorom na zagrożenia związane z dogrzewaniem się elektrycznymi piecykami. Pozostawione na noc, bez opieki urządzenia, mogą być przyczyną pożaru, bądź groźnych zatruć czadem.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

KPP LEGNICA

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.