Pomóż muzeum stworzyć wystawę o historii legnickiej kolei

0
85

Muzeum Miedzi prosi osoby, które posiadają interesujące materiały o legnickiej kolei o udostępnienie swoich zbiorów, kolekcji i rodzinnych archiwów.

Po co? W bieżącym roku będziemy świętować 175. rocznicę istnienia legnickiej kolei. Ten wyjątkowo barwny wątek naszych dziejów Muzeum Miedzi zamierza przybliżyć właśnie okolicznościową wystawą.

Poszukujemy fotografii, pamiątek rodzinnych, przedmiotów związanych z codzienną pracą na kolei, które mogłyby wzbogacić naszą wiedzę i jednocześnie uatrakcyjnić planowaną ekspozycję – mówi Marcin Makuch, dyrektor Muzeum Miedzi. – Każda pomoc ma dla nas duże znaczenie. Wszystkie obiekty po zakończeniu wystawy zostaną zwrócone właścicielom.

Otwarcie pierwszego połączenia kolejowego miało miejsce 18 października 1844 r. W atmosferze niebywałego święta, pociąg kolei żelaznej wiozący pasażerów z Wrocławia wtoczył się na peron legnickiego dworca. Dla miasta i jego rozwoju rozpoczynała się nowa era.

Ten wyjątkowo barwny wątek naszych dziejów Muzeum Miedzi zamierza przybliżyć okolicznościową wystawą. – W naszym zamyśle zakres chronologiczny ekspozycji obejmuje początki kolei w Legnicy od 1844 r. po bliską nam współczesność. To nie wszystko – każdy z Was może nam w tym dziele pomóc. Już dziś zapraszamy bowiem do udziału w szerokiej społecznej akcji. Wielu legniczan wśród swoich domowników i członków rodzin posiada/posiadało pracowników kolei. Bez wątpienia żyją wśród nas miłośnicy i kolekcjonerzy kolejarskiej przeszłości naszego miasta – zachęca Marcin Makuch.

Zainteresowanych współpracą zapraszamy do kontaktu z Działem Historii Muzeum Miedzi w Legnicy, e-mail: konrad.bys@muzeum-miedzi.art.pl, tel.: 76 723 38 09.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.