Książka o Jerzym Sadowskim wydana!

0
138

W mijającym już 2018 roku przypada 15 rocznica odejścia Jerzego Bogusława Sadowskiego – warszawiaka z urodzenia, głogowianina z wyboru. Uczestnik Powstania Warszawskiego, budowniczy Huty Miedzi Głogów, prezes Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, autor wielu publikacji o Głogowie, Honorowy Obywatel naszego miasta… Mimo, że w 2003 roku odszedł na zawsze, do dziś pozostaje we wspomnieniach wielu głogowian, a że był to „człowiek orkiestra” – to i pamięta się o nim w różnych lokalnych środowiskach.

Chcąc zachować ulotną pamięć o tym zasłużonym dla Głogowa i jego społeczności człowieku-orkiestrze – wydaliśmy publikację wspomnieniową pt. „Warszawiak z urodzenia, głogowianin z wyboru – Jerzy Bogusław Sadowski we wspomnieniach rodziny i przyjaciół” autorstwa Dariusza Andrzeja Czai, głogowskiego historyka i regionalisty.

W publikacji tej, obok życiorysu i dorobku wydawniczego tego głogowianina, główną treścią są wspomnienia osób, które miały okazję współpracować i działać razem z Jerzym Sadowskim. Książka została wydana w nakładzie 300 sztuk i jest rozdawana nieodpłatnie zainteresowanym mieszkańcom Głogowa. Trafiła również do wszelkiego rodzaju instytucji kulturalnych (głównie biblioteki) w mieście i regionie.
Mamy nadzieję, że ta pozycja wspomnieniowa będzie pierwszą z serii (GŁOGÓW. Miasto z historią) tego typu opracowań, w których będą opisani oraz wspominani inni zasłużenia dla miasta głogowianie, których nie ma już wśród nas.

Realizację projekt zapewnił zespół w składzie:

Dariusz Andrzej Czaja – zebrał i opracował wspomnienia oraz dokonał doboru ilustracji i zdjęć osób wspominających
Marek Robert Górniak – współpraca i konsultacja redakcyjna
Anna Masternak – dokonała korekty literackiej
Anna Skrzyniarz – zapewniła tak ważną obsługę księgową
Dominika Błaszczyk – pilnowała by wszystko odbyło się zgodnie z planem i założeniami projektu
Łukasz Zygiel – zajął się opracowaniem graficznym – odpowiadał za skład i łamanie tekstu oraz wykonał siatkę publikacji wraz z układem typograficznem. Zaprojektował także okładkę wykorzystując ilustrację wykonaną przez Adama Kopca.

Druk i oprawę oraz opiekę wydawniczą zapewniła firma StudioZ.com

Publikację wydano pod patronatem Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Miejskiej Głogów.

Wstęp

Jerzy Bogusław Sadowski, uczestnik Powstania Warszawskiego, budowniczy mostu kolejowego i Huty Miedzi „Głogów”, prezes Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, autor wielu publikacji o Głogowie, Honorowy Obywatel naszego miasta… Mimo, że w 2003 roku odszedł na zawsze, do dziś pozostaje we wspomnieniach wielu głogowian, a że był to „człowiek orkiestra” – to i pamięta się o nim w różnych lokalnych środowiskach.

A niewiele brakowało, by nie przyczynił się w tak dużym stopniu do popularyzacji dziejów naszego miasta, bo historią interesował się i owszem, ale początkowo wyłącznie w domowym zaciszu. A zasługi ku temu, że zaczął angażować się społecznie całym sobą na rzecz miasta, przypisać należy jego… synowi Andrzejowi, który do dziś jest przewodnikiem PTTK oraz działaczem Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. I to właśnie syn spowodował, że tata zaczął uczestniczyć w spotkaniach regionalistów i zainteresował się dziejami Głogowa na tyle, że resztę swojego życia poświęcił popularyzowaniu bogatej przecież historii ziemi głogowskiej.

Jak możemy przeczytać w krótkiej notce na stronie internetowej stowarzyszenia: „Towarzystwo cieszy się dziś znaczną renomą we własnym mieście i w regionie dolnośląskim, co jest w dużym stopniu zasługą Prezesa, który swoim entuzjazmem, wiedzą i otwartością horyzontów stymulował pozytywnie grono twórczo czynnych osób. Pan Jerzy był zarazem pewnym adresem dla wszystkich, którzy – prywatnie lub poprzez Towarzystwo – szukali odpowiedzi na pytania dotyczące Głogowa i jego historii”. W innym miejscu natomiast tak oceniano jego działalność: „Swoim entuzjazmem, wiedzą i otwartością oraz chęcią poznawania historii naszego miasta, zaraził wiele osób, głównie młodych…”.

Zapisy te przedstawiają człowieka oddanego idei. Człowieka, przed którym nie było w Głogowie zamkniętych drzwi a powszechny szacunek – jaki zdobył współpracując dla dobra sprawy z wieloma osobami i instytucjami. Człowiek niezwykły. Szkoda więc, że po kolejnych dziewięciu latach, jakie minęły od czasu wybrania jego osoby na przewodniczącego TZG, Jerzy Sadowski, w wieku 79 lat, dokładnie 15 kwietnia 2003 roku odszedł na zawsze…

Do legendy przeszły pełne humoru anegdoty, które były nie tylko śmieszne, ale i filozoficzne zarazem. Gdy żona pytała go, czy smakuje mu ugotowana zupa, to zawsze odpowiadał, że tak, choć czasami mu po prostu nie smakowała. Patrzył na to wszystko pod tym kątem, że po co prowadzić dysputy ze swoją wybranką serca na temat smaku zupy, gdy są wokół ważniejsze sprawy do rozwiązania… Innym razem, gdy musiał podjąć decyzję, bez konsultacji z Zarządem stowarzyszenia, któremu prezesował, niezadowolonym z takiego stanu rzeczy półszeptem, rozbrajająco, ale i żartobliwie odpowiedział: „Najwyżej mnie zwolnijcie…”, czego nikt oczywiście sobie nie wyobrażał.

Ideą tej publikacji, ukazującej się dokładnie 15 lat po odejściu tego zacnego człowieka, jest zachowanie pamięci o jego osobie w Głogowie, który pokochał, bo historia naszego miasta przypominała mu dzieje rodzinnej Warszawy. Tu spełniał się zawodowo, biorąc udział w największych inwestycjach w powojennych dziejach nadodrzańskiego miasta. Tu też, poprzez działalność społeczną, zdobył sympatię wielu głogowian.

Dlaczego Jerzy Bogusław Sadowski jest do dziś tak cenioną osobą? – „Tato potrafił każdemu pomóc. Ze wszystkimi umiał żyć dobrze. Wszystkich znał a i jego wszyscy znali i szanowali” – wspomina dziś ojca Andrzej Sadowski.

Zapraszam Państwa na łamy tej okolicznościowej publikacji, mającej oddać hołd temu wielkiemu człowiekowi. Na kolejnych stronach wspominają Jerzego jego bliscy, przyjaciele i znajomi.

Dariusz Andrzej Czaja/FLIS.ORG.PL

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.