Zanim zaciągniesz pożyczkę, dobrze przemyśl swoją decyzję

0
670
Miedziak Finanse pieniądze gotówka złotówki dwieście złotych PLN.jpg

Pożyczka może być zarówno sposobem na pozbycie się problemów, jak i źródłem jeszcze większych kłopotów finansowych – wszystko zależy od tego, jak się do niej przygotujesz i czy dobrze przemyślisz jej zaciągnięcie. Jeśli nie chcesz, żeby stała się kulą u nogi, lecz miała pozytywny wpływ na Twoje życie, zapoznaj się z kilkoma poradami, dzięki którym pożyczysz pieniądze bezpiecznie i bez ryzyka wpadnięcia w spiralę zadłużenia.

Sprawdź, czy nie możesz pozyskać środków w inny sposób

Powiedzmy sobie szczerze: pożyczki nie są tanie, w efekcie czego po zsumowaniu wszystkich rat oddaje się znacznie więcej, niż wynosiła początkowa kwota zadłużenia. Zupełnie inaczej jest z darmowymi chwilówkami, ale to temat na inną okazję. Wracając do standardowych pożyczek, na pewno nie są one interesem życia i należy traktować je raczej jako ostateczność. Najpierw więc zorientuj się, czy nie da się pozyskać potrzebnych Ci pieniędzy w inny sposób. Rozważ, czy przez pewien czas nie warto brać nadgodzin w pracy lub zatrudnić się gdzieś jeszcze na pół etatu. Albo sprzedać wartościowe, ale nieużywane rzeczy, które zalegają w domu? A może pożyczyć pieniądze od rodziny? Rozwiązań jest wiele, a pożyczka nie zawsze należy do najlepszych.

Przemyśl, czy stać Cię na spłatę w terminie

Gdy nie ma innego wyjścia, zaciągasz pożyczkę. Aby zrobić to w bezpiecznie, musisz mieć pewność, że kwota zobowiązania i pojedyncza rata nie przerastają Twoich zdolności do spłaty. Jeśli zadłużysz się ponad swoje możliwości finansowe i nie wywiążesz się ze zobowiązania na czas, w ostateczności możesz mieć na głowie nawet komornika, a tego na pewno nie chcesz. Przy okazji przeczytaj, ile może zabrać komornik.

Nie pożyczaj, żeby spłacić inne zobowiązanie

To najprostsza droga do wpadnięcia w spiralę zadłużenia, która może skończyć się całkowitym bankructwem. Unikaj tego jak ognia.

Porównuj i analizuj oferty

Jeśli nie chcesz przepłacać, nie wybieraj na chybił-trafił, lecz dokładnie przeanalizuj jak najwięcej ofert i w oparciu o pozyskane informacje zdecyduj się na najlepszą w Twoim przypadku pożyczkę. Poświęcisz na to dłuższą chwilę, ale możesz zaoszczędzić setki lub nawet tysiące złotych w zależności od kwoty pożyczki.

Czytaj umowę i regulamin

To dość banalna rada, ale niestety wypada o niej wspomnieć, bo – jak pokazują statystyki – wciąż ok. połowa Polaków nie czyta lub nie rozumie podpisywanych przez siebie umów. Tymczasem to właśnie one zawierają wszystkie warunki pożyczki, do których trzeba się stosować. I nie da się ich zbyć argumentem, że pracownik firmy mówił coś innego, niż wskazuje treść umowy, nawet jeśli to prawda.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.