Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. Życie jest więcej warte niż odblask

0
126
Miedziak Policja sygnał policyjny radiowóz

Pomimo licznych apeli, działań kontrolnych, społecznych i prewencyjnych, nadal wielu pieszych nie stosuje w ruchu drogowym podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wiele osób pomimo obowiązku prawnego nie korzysta z odblasków, przechodzi przez jezdnię w miejscach niedozwolonych albo idzie ulicą po niewłaściwej stronie. Tylko w miesiącu grudniu ubiegłego roku na terenie naszego miasta doszło do kilku zdarzeń, w których ucierpiały osoby piesze. Okres jesienno -zimowy nie jest łatwy ani dla kierowców ani dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Tylko czy pieszy zawsze zdaje sobie sprawę, że może być niewidoczny dla kierowców? Własnie dla tej grupy użytkowników dróg powstał spot edukacyjny.

Bądź widoczny , bądź bezpieczny – pod takim hasłem każdego dnia lubińscy policjanci prowadzą działania skierowane do tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci prewencji i ruchu drogowego zwracają szczególną uwagę na zachowanie pieszych. Niestety – pomimo licznych apeli i działań, wiele osób lekceważy obowiązujące przepisy, zupełnie nie zdając sobie sprawy z zagrożeń, jakie płyną z nieodpowiedzialnego zachowania. Większość kierowców wie, jak mało widoczna jest osoba nie mająca elementów odblaskowych, która porusza się po zmroku, niestety nie zawsze tę świadomość mają sami piesi. Właśnie dla ich bezpieczeństwa w celu podniesienia świadomości i wyobraźni, lubińscy policjanci przygotowali spot edukacyjny.

Tylko w miesiącu grudniu ubiegłego roku doszło do kilku kolizji z udziałem niechronionych uczestników ruchu.

Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. Pamiętajmy, pieszy nie ma szans w zderzeniu z pojazdem. Podstawową zasadą, od której powinniśmy zacząć to bezwzględne stosowanie się do przepisów. Często bowiem właśnie takie osoby powodują groźne zdarzenia swoim niewłaściwym zachowaniem.

Nie bez winy są sami kierowcy, którzy nie zwalniają przy przejściach dla pieszych, wyprzedzają inne pojazdy w pobliżu przejść dla pieszych lub nie zatrzymują się na drodze dwujezdniowej, kiedy inny pojazd udziela pierwszeństwa pieszemu.

KPP LUBIN

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.