Warto to zrobić!

0
114
Miedziak Policja sygnał policyjny radiowóz

Policjanci legnickiej drogówki przypominają kierowcom o obowiązku dokładnego odśnieżania samochodów. Ma to znaczny wpływ nie tylko na widoczność w czasie jazdy, ale i bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dla osób, które zbagatelizują przepis, konsekwencje mogą okazać się bardzo surowe.

Każdy kierowca powinien liczyć się z tym, że zimą na przygotowanie do jazdy należy przeznaczyć więcej czasu. Niejednokrotnie pojazdy pokryte są sporą warstwą zmrożonego śniegu i lodu. Policjanci przypominają, że właśnie na kierujących ciąży obowiązek ich dokładnego odśnieżania. Zapewni to nie tylko dostateczne pole widzenia kierowcy, ale i prawidłowe działanie oświetlenia pojazdu oraz czytelność tablic rejestracyjnych.

Zgodnie z artykułem 66 ust.1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o Ruchu Drogowym, samochód musi być tak utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących oraz innym uczestnikom ruchu drogowego, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Każdemu, kto ten przepis zlekceważy grozi mandat karny w wysokości od 20 do 500 złotych.

Wszyscy kierowcy, a w szczególności ci poruszający się samochodami ciężarowymi, powinni także zwrócić szczególną uwagę na to, aby usunąć z dachu pojazdu lub przyczepy lód, który spadając może spowodować uszkodzenie innego samochodu, a nawet doprowadzić do poważnego wypadku.

Apelujemy ponadto o wzmożenie ostrożności za kierownicą. Towarzysząca nam od kilku dni zimowa aura sprawia, że warunki drogowe są trudniejsze. Zalegający na drogach śnieg czy błoto pośniegowe znacznie wydłużają drogę hamowania i dużo łatwiej utracić kontrolę nad pojazdem. Dlatego przypominamy, aby dostosować prędkość do panujących warunków drogowych!

KPP LEGNICA

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.