Wigilia w Gminie Jerzmanowa

0
180

Blisko 150 emerytów, rencistów i osób samotnych wzięło udział w wieczerzy wigilijnej, która miała miejsce w Bądzowie (16.12). Z zaproszenia GCK skorzystały również władze samorządowe oraz przedstawiciele głogowskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Inspiracją do nazwania spotkania „Wigilią mojego dzieciństwa” były wspomnienia, które każdy z nas, młodszy i starszy, posiada. Była więc sceneria nawiązująca do odległych czasów, cenne wspomnienia uczestników, wspólne kolędowanie, rodzinna atmosfera i wzruszenie malujące się na twarzach seniorów.

Jak tradycja karze spotkanie przy wigilijnym stole rozpoczęto odczytaniem fragmentu Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Chrystusa i krótkim przesłaniem ks. Piotra Matusa o wielkim cudzie danym każdemu człowiekowi tj. możliwości wewnętrznego odrodzenia się. Wśród życzeń zapoczątkowanych przez wójta Lesława Golbę dominowały życzenia zdrowia, radości oraz pogody ducha. Największą chorobą cywilizacji jest samotność. Życzę Wam, drodzy seniorzy, aby ta choroba nigdy Was nie dotknęła – powiedział na zakończenie swojego wystąpienia wójt. Potem życzenia popłynęły lawiną, przy łamanym opłatku mieszkańcy gminy, sąsiedzi, Ci mniej lub bardziej zdrowsi, młodsi i starsi życzyli sobie zdrowia, radości, optymizmu i spokojnych czasów.

Sięgając do pamięci dzieciństwa wielu seniorów wspominało zwyczaj odwiedzin kolędników. I tym razem tradycji stało się zadość i przed seniorami wystąpili kolędnicy, a wśród nich król Herod, diabły, śmierć, aniołki. Swoim żywiołowym występem wprowadzili wiele hałasu ale i radość, którą okazali poprzez gromkie brawa. W świąteczny nastrój wprowadziły wszystkich kolędy w wykonaniu krakowskiej grupy z utalentowaną wokalistką Anną Kukawską. Dla sympatyków aktorskiego kunsztu p. Ani i roli w serialu „Policjanci i policjantki” jej występ był wspaniałą niespodzianką oraz możliwością otrzymania autografu i wykonania wspólnego zdjęcia.

Tradycją wigilii organizowanej przez GCK jest wyśmienity poczęstunek. Na stołach pojawiło się 12 dań przygotowanych z domowym smakiem i aromatem. Nie zabrakło barszczu z uszkami, pierogów, ryby oraz jarskich gołąbków i gryczaków. Wśród napojów królował kompot z suszu. Świąteczną atmosferę wypełniły wspomnienia, którymi podzielili się uczestnicy wigilii. Opowieści przybliżyły wigilię dzieciństwa przeżytą w Kazachstanie, wspominano pasterki w Dębinie (obecny Jakubów), tęgą zimę, pamięcią sięgano do wigilii w czasie wojny lub tuż po niej. Miłym i oczekiwanym akcentem wigilijnego spotkania była wizyta św. Mikołaja, który przybył z prezentami. Każdy z uczestników otrzymał anielski prezent – dzieło, które wyszło z rąk instruktora p. Adrianny Stosik oraz kartkę świąteczną z życzeniami od dzieci uczestniczących w zajęciach artystycznych prowadzonych przez GCK.

GCK w Jerzmanowej składa serdeczne podziękowania za pomoc i wsparcie:

1) Kierownikowi GOPS w Jerzmanowej – p. Ewelinie Maruchniak i pracownikom,

2) P. Dominice i grupie kolędników z koła wokalnego działającego przy GOK w Białołęce,

3) Dyrektorowi GOK w Białołęce – p. Monice Jaskule – Kozieł,

4) P. Krzysztofowi Staszakowi ze Stowarzyszenia K.S Libra Jakubów”.

GMINA JERZMANOWA

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.