Aleją Piłsudskiego jeździmy już w obu kierunkach

0
553

Zakończyła się przebudowa al. Piłsudskiego na odcinku od kładki dla pieszych w obrębie skrzyżowania z ul. Galileusza i Marsa do skrzyżowania z ul. Koskowicką i Wielkiej Niedźwiedzicy. W środę (12 grudnia) otwarta została dla ruchu jezdnia północna. Oznacza to, że jeździmy już dwoma pasami w obu kierunkach. Końcowe prace trwają jeszcze na ul. Wielkiej Niedźwiedzicy.

To największa tegoroczna inwestycja drogowa o wartości ok. 7,94 mln zł. Miasto otrzymało na nią dotację w ramach rządowego „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016–2019” w wysokości ok. 2,8 mln zł. Przebudowa tego odcinka zakończyła modernizację al. Piłsudskiego od skrzyżowania z al. Rzeczypospolitej i Moniuszki do Ronda Niepodległości.

Na przekazanym kierowcom odcinku al. Piłsudskiego przebudowano jezdnie o długości w sumie ok. 450 m wraz chodnikami i ścieżkami rowerowymi. Powstało rondo turbinowe wraz aktywnym przejściem dla pieszych. Zbudowana została zatoka autobusowa. Wykonano renowację kanalizacji deszczowej. Zamontowano maszty z wysięgnikiem sygnalizacji świetlnej przy przejściu dla pieszych w okolicy Parku Bielańskiego. W okolicach kładki dla pieszych przebudowana została częściowo ulica Galileusza. Zmodernizowano fragment ul. Wielkiej Niedźwiedzicy. Zainstalowano też nowoczesne latarnie.

Podczas prac na tym odcinku odsłonięty został fragment starej brukowanej drogi do Koskowic. Ta zbudowana przed wojną droga z kostki brukowej miała szerokość około 7 metrów. Jeździliśmy nią jeszcze w latach 70. XX wieku. Podczas budowy dwujezdniowej arterii (obecnie al. Piłsudskiego) została przykryta asfaltem. Kostka z tej jezdni będzie służyła do remontu innych brukowanych ulic w mieście.

Nie obyło się bez pewnych trudności. Na skrzyżowaniu Piłsudskiego i Galileusza usunięto kolizje kilkudziesięciu kabli, które były umieszczone zbyt płytko. To, a także upały miały wpływ na przedłużenie robót.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.