Bezpieczne zakupy w Internecie. Policjanci ostrzegają przed oszustami

0
146
Miedziak Policja bok radiowozu 112

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Okres przedświąteczny to między innymi czas zwiększonej ilości robionych zakupów, dokonywanych w sklepach znajdujących się zarówno w pobliżu miejsca zamieszkania jak również w dużych centrach handlowych. Bardzo popularne są również zakupy za pośrednictwem Internetu. Niestety, co raz więcej osób pada ofiarą oszustw internetowych. Nieuczciwi sprzedawcy prześcigają się w co raz to nowszych metodach wyłudzeń. Niska cena, krótki termin aukcji to najczęstsze powody dla których kupujemy bez zastanowienia, a może skończyć się to utratą pieniędzy.

Lubińscy policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w tym czasie. Aby okres ten minął bezpiecznie, lubińscy policjanci specjalnie się do niego przygotowują, spotykając się z mieszkańcami oraz udzielając rad mieszkańcom – jak się zachować, aby nie paść ofiarą złodziei.

W dobie Internetu, cyberzakupy są bardzo powszechne, łatwe i przyjemne. Nie trzeba wychodzić z domu by kupić podstawowe produkty spożywcze, nową kanapę czy prezent pod choinkę. Ceny towarów są zazwyczaj niższe, kurier przyjeżdża pod sam dom, a jeśli towar nam nie odpowiada zawsze można go zwrócić. Jednak wśród wielu ofert, jakie są dostępne możemy natrafić na nieuczciwego sprzedawcę.

Co może wzbudzić nasz niepokój?

Bardzo niska cena produktu,
brak umieszczonej w widocznym miejscu informacji o terminie przesyłki,
brak możliwości uiszczania zapłaty w formie za pobraniem lub przez specjalny portal zajmujący się opłatami za tego typu zakupy,
opłata wyłącznie przelewem na konto,
link do kont bankowych, które pozwalają na jedyną możliwość zapłaty,
nazwy sklepu, które łudzące przypominają nazwę znanego portalu aukcyjnego, np. KupTeraz.pl, a KupTeraz.com

Na co powinniśmy zwracać uwagę?

Na dane kontaktowe sprzedawcy, czy posiada adres sklepu, nr telefonu, czy można do niego zadzwonić. Jeśli sprzedawca prosi o kontakt smsowy i on sam do nas oddzwania z numeru zastrzeżonego, powinno to wzbudzić nasz niepokój.
Na to jak długo sklep istnieje na rynku. Daje nam to możliwość sprawdzenie sprzedawcy.
Sprawdź na kilku portalach społecznościowych opinie o sprzedającym, nie sugeruj się tylko komentarzami umieszczonymi na jego stronie.
Sprawdź lub poproś o podanie nr aukcji, celem wejścia na zakupowany towar bez pośrednictwa sprzedającego.

Są to tylko przykładowe metody oszustw, a pomysłowość przestępców jest coraz większa, dlatego zawsze przed skorzystaniem z atrakcyjnej oferty, zastanów się dwa razy.

Gdzie szukać pomocy, jeżeli padniemy ofiarą oszustwa?

Osoba, która stała się ofiarą oszustwa internetowego (cyberprzestępstwa) ma prawo złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w jednostce Policji lub w prokuraturze, najlepiej najbliższej dla miejsca zamieszkania lub miejsca, w którym w danym momencie się znajduje. Ze względu na możliwość utraty lub zniszczenia danych informatycznych zawiadomienie o popełnieniu tego typu przestępstwa, należy złożyć możliwie w jak najkrótszym czasie od momentu jego ujawnienia. Zwiększa to szanse organów ścigania na zabezpieczenie kompletnego materiału dowodowego i ustalenie sprawcy.

KPP LUBIN

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.