Zakupy w sieci, legniccy policjanci ostrzegają przed oszustami

0
200
Miedziak Policja sygnał policyjny radiowóz

Przed nami mikołajki, święta, czas zakupów i poszukiwania prezentów dla naszych najbliższych, zarówno w sklepach znajdujących się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania jak i na portalach internetowych. Legniccy policjanci radzą, jak nie dać się okraść i oszukać…

Już da się zauważyć, że ruch związany z zakupami jest w dużych sklepach lub galeriach handlowych. Zwiększony napływ klientów do centrów handlowych, zakupy w gorączkowej atmosferze, nieraz przy udziale wszystkich członków rodziny w tym również małych dzieci. Mnogość promocji, kuszące propozycje, działania marketingowe ukierunkowane na psychologie kupujących, wszystko to powoduje, że pochłonięci zakupami często zapominamy o podstawowych, o tych najprostszych zasadach bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że wybierając się na zakupy do sklepu nie powinniśmy brać ze sobą wszystkich naszych oszczędności. Powinniśmy zabrać ze sobą tylko tyle pieniędzy ile jest nam potrzebne lub takie karty płatnicze, które są nam niezbędne do zrobienia zakupów. Nasze rzeczy zawsze powinny znajdować się w takim miejscu aby były przez nas widoczne. Najczęściej wchodząc do sklepu, swoje kurtki, torby wkładamy do koszy na zakupy, a później zajęci oglądaniem towaru na sklepowych półkach całkowicie zapominamy o pozostawionych rzeczach. Nie zwracamy na nie uwagi. Wtedy wystarczy dosłownie chwila, aby osoba która nas obserwuje, wyjęła portfel lub inne dokumenty pozostawione w koszyku na zakupy i poszła z naszymi pieniędzmi lub z naszymi kartami płatniczymi.

Również robiąc zakupy poprzez portale aukcyjne pamiętajmy, że i tam mogą znaleźć się osoby nieuczciwe. To, że inni zostali oszukani nie oznacza, że Tobie się to nie przytrafi. Oszuści czyhają na swoje ofiary wykorzystując nieuwagę, pośpiech, podekscytowanie i chęć posiadania jak najszybciej i jak najtaniej nabytej rzeczy.

Dlatego:

– Bądź ostrożny przy zawieraniu transakcji przez Internet.

– Uważaj na ,,super okazje”. Nie zawsze to, co widoczne jest na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny. Uwaga na próbki!

– Jeśli chcesz wziąć udział w aukcji internetowej, sprawdź wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat (takie informacje odnajdziesz w historii transakcji danego sprzedawcy – sprawdź czy posiada jakieś „negatywy”).

– Jeśli licytujesz w aukcji internetowej, poczekaj do zakończenia aukcji nim przelejesz pieniądze sprzedawcy. Sprawdź, czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze – to również wskazuje na jego wiarygodność.

– Korzystając z zagranicznych serwisów aukcyjnych nie daj się namówić na transakcję poza aukcją.

– Jeśli dostałeś maila z informacją o wygraniu aukcji, sprawdź dokładnie czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy, zwłaszcza, gdy podany w niej jest nr konta, na który masz przelać należność. Gdy masz wątpliwości nawiąż korespondencję ze sprzedającym.

– Chroń swoje dane osobowe i hasła dostępowe. Nie wysyłaj nikomu kserokopii swoich dokumentów oraz nie podawaj haseł np. po „kliknięciu” w linkach zawartych w wiadomościach mailowych.

– Pamiętaj, że zawsze w razie jakichkolwiek wątpliwości możesz skontaktować się z obsługą portalu aukcyjnego.

Gdy już padłeś ofiarą oszustwa:

– Poinformuj jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu.

– Zachowaj wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp.

– Zgłoś się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej w Twoim miejscu zamieszkania jednostki policji.

Zgłaszając się na policję trzeba będzie podać:

– Datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną cenę.

– Nazwę konta (nick) sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mailowy.

– Sposób kontaktu ze sprzedającym: jego e-mail, nr telefonu, adres.

– Sposób dokonania zapłaty: przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem

KPP LEGNICA

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.