Masz psa? Lepiej spaceruj z nim na smyczy, teraz kary są znacznie wyższe

1
211

Głogowska Policja przypomina o zmianach w Kodeksie Wykroczeń, które weszły w życie z dniem 15 listopada 2018 roku. Jesteś właścicielem czworonoga? To warto wiedzieć! 

Zgodnie z Kodeksem Wykroczeń, przed wprowadzeniem zmian, za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia osoba, która wybrała się na spacer ze swoim czworonogiem lub pozostawiła go bez opieki, mogła zostać ukarana grzywną do 250 złotych. Natomiast od 15 listopada bieżącego kwota grzywny wzrosła maksymalnie do tysiąca złotych a w sytuacji, gdy zwierzę swoim zachowaniem stworzy niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia innej osoby, kara może wynieść nawet do 5 tysięcy złotych. Wcześniej była to kwota tysiąca złotych. Od teraz w obu przypadkach sąd może orzec zamiast kary grzywny – karę ograniczenia wolności — mówi oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie.

„Art. 77. § 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
§ 2. Kto dopuszcza si
ę czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.”

Zmiany dotyczą również sytuacji, w której przez drażnienie lub płoszenie zwierzę staje się niebezpieczne. Do kary grzywny do tysiąca złotych dochodzi teraz także kara ograniczenia wolności.

Art. 78. Kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne,
podlega karze ograniczenia wolno
ści, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

Ostatnia ze zmian dotyczy artykułu 108 Kodeksu wykroczeń. Wcześniej za szczucie psem człowieka sprawca mógł zostać ukarany grzywną do tysiąca złotych. Teraz jest to kara ograniczenia wolności lub grzywna do 5 tysięcy złotych.

“Art. 108. Kto szczuje psem człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

 

Źródło:KPP Głogów

Zdjęcie: archiwum tutaj.glogow.pl

 

1 KOMENTARZ

  1. Poes ma byc nadzorowany przez opiekuna. A to niekoniecznie oznacza trzymanie go na smyczy. Tak przedstawiona aktualizacja prawa to nadinterpretacja zapisów, a nawet ich niezrozumienie.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.