Symboliczne drzewa

0
223

Przed Szkołą Podstawową nr 3 w Polkowicach uroczyście zasadzono dąb „Wojtek”, symbol naszej pamięci o bohaterach walczących o niepodległość Polski.

Jak wyjaśnił Marek Nieruchalski, nadleśniczy w Nadleśnictwie Lubin, sadzonka wyrosła z żołędzia „Bartka”, najstarszego dębu w Polsce. Sadzonce tej postanowiono nadać imię „Wojtek”, od legendarnego niedźwiedzia, który wraz z 2. Korpusem gen Andersa zdobywał Monte Cassino.

W przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oddajemy w wasze ręce sadzonkę, która będzie tu rosła przez następnych kilkaset lat. Do was, przyszłych pokoleń, należy jej pielęgnowanie, tak, jak pielęgnowana powinna być nasza niepodległość wywalczona przed stu laty – zwrócił się do polkowickiej młodzieży Marek Nieruchalski.

Następnie uczniowie wraz z nadleśniczym wspólnie zasadzili „Wojtka”. Nadleśnictwo ufundowało także pamiątkową tablicę informacyjną.

W uroczystości wzięli udział m. in. uczniowie i nauczyciele, poczty sztandarowe oraz przedstawiciele Lasów Państwowych. Oprawę muzyczną spotkania zapewnił Chór „Cantabile”, wykonując m. in. hymn państwowy oraz pieśń „Czerwone maki na Monte Cassino”.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.