Poznaj Legnicki Szlak Niepodległości stworzony przez uczniów

0
226
legnicki-szlak-niepodległości

Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych stworzyli Legnicki Szlak Niepodległości. W ramach tego projektu powstała wystawa plenerowa, prezentująca legnickie ulice oraz ich patronów. Te prace obejrzymy na Rynku oraz spotkamy się z autorami 11 listopada podczas Legnickiego Pikniku Patriotycznego.

Legnicki Szlak Niepodległości w symboliczny sposób przypomina o obecności postaci, które uczestniczyły w wielkiej, historycznej odbudowie państwa polskiego. Projekt zrealizowany został przez uczniów Zespołu Szkół Budowlanych pod kierunkiem Bożeny Miktus-Guzickiej. Opowiada o historii odzyskania niepodległości utrwalonej w nazwach ulic naszego miasta. W jego ramach powstała właśnie plenerowa wystawa, prezentująca legnickie ulice oraz ich patronów.

W listopadzie 1918 roku ulice miasta nosiły nazwy niemieckie. Często były to nazwy zwyczajowe, związane z funkcją ulicy, o średniowiecznym jeszcze rodowodzie (np. ulice Piekarska, Biskupia, Zamkowa). Patronami ulic były wówczas postacie związane z dziejami miasta lub osoby, które zapisały się w historii Niemiec. W 1945 roku, kiedy Legnica stała się miastem polskim, nazwy ulic zostały zmienione. Czasami włodarze miasta w sposób dosłowny tłumaczyli zwyczajowe niemieckie nazwy na język polski. Tam, gdzie nie było to możliwe, patronami ulic zostawali Polacy, bohaterowie narodowej historii i literatury.

Zmiany, jakie nastąpiły w Polsce w 1989 roku pozwoliły na przyjmowanie jako patronów ulic postaci związanych z ruchem niepodległościowym. Nadszedł czas zakazanych dotychczas w przestrzeni publicznej bohaterów polskiej historii. To wówczas jedną z głównych arterii miasta nazwano imieniem Józefa Piłsudskiego. Nowymi patronami zostali Roman Dmowski, Maciej Rataj i wielu innych bohaterów, którzy budzili świadomość narodową i niepodległościową.

Legnicki Szlak Niepodległości w symboliczny sposób przypomina o obecności postaci, które uczestniczyły w wielkiej, historycznej odbudowie państwa polskiego. O rocznicy przypomina również nazwa Alei 100-lecia Odzyskania Niepodległości, nadana zbiorczej drodze południowej. To symboliczny znak szacunku dla niepodległościowych i patriotycznych tradycji naszego kraju. Nowa aleja biegnie od ul. Jaworzyńskiej w kierunku wschodnim, przez nowy most na Kaczawie do ronda na skrzyżowaniu ulic Bielańskiej i Topolowej.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.