Pasowanie na ucznia w Ekologicznej Szkole Podstawowej nr 7 w Głogowie

0
315

Wczoraj pierwszoklasiści z Ekologicznej Szkoły Podstawowej numer 7 w Głogowie oficjalnie dołączyli do uczniowskiej społeczności. W uroczystości pasowania na ucznia uczestniczyła dyrekcja Szkoły: dyrektor Marek Cymbaluk ,zastępcy dyrektora Beata Pieta-Tarnawczyk i Małgorzta Bereszyńska , przewodnicząca Rady Rodziców Dorota Kruszyna oraz licznie przybyli dumni rodzice i dziadkowie. Zebrani goście obejrzeli piękny taniec w wykonaniu pierwszaków, wysłuchali wierszy i piosenek, a ponieważ w tym roku obchodzimy rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości nie zabrakło również wątku patriotycznego…

Pasowanie na ucznia to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego pierwszoklasisty, a także jego rodziców. I choć swoją przygodę ze szkołą uczniowie klas pierwszych rozpoczęli we wrześniu, to właśnie ten moment w symboliczny sposób czyni z nich pełnoprawnych  członków uczniowskiej społeczności.

Oficjalny występ poprzedziło wiele prób i godzin trenowania pod okiem pań nauczycielek, które przygotowywały dzieci do występu.

Apel rozpoczął się od poloneza- pierwszoklasiści weszli na salę pewnym, tanecznym krokiem, dumnie i z należytą powagą odtańczyli ten reprezentacyjny, polski taniec narodowy. Nic więc dziwnego,że oklaskom nie było końca- a to był dopiero początek tej wyjątkowej uroczystości. Pewne siebie dzieci, bez najmniejszego skrępowania recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Rodzice nie kryli dumy i wzruszenia, była radość i łzy szczęścia…

Już drugi raz jesteśmy na pasowaniu, trzy lata temu synek dziś córka. Myślałam, że emocje będą nieco mniejsze, ale jak człowiek widzi swoje dziecko na środku przed całym tym tłumem to z jednej strony pęka z dumy, z drugiej martwi się, żeby wszystko wyszło ok, żeby się nie pomyliła. Córka miała swój pierwszy występ solowy przed tak dużą publicznością, no ale wychodzi na to, że ja byłam bardziej zestresowana od niej. Wszystko wyszło idealnie — mówi dumna mama.

Naprawdę miło patrzeć, jak dzieci z takim przejęciem i zaangażowaniem występują. Choć zapewne nawet jakby się wszystkie pomyliły, my rodzice nie przyszliśmy tu, by oceniać i krytykować,tylko by kibicować, wspierać i podziwiać. A było co- polonez zapierał dech w piersiach. A ostatnie słowa jednego z wierszy „A w co wierzysz? w Polskę wierzę” wypowiedziane tak głośno i z takim przekonaniem mogłyby zasiać nutkę patriotyzmu u niejednego dorosłego — powiedział Pan Tomasz.

Aby stać się pełnoprawnymi uczniami SP 7, dzieci musiały zdać kilka testów sprawdzających ich gotowość szkolną- wzorowo odpowiadały na wszystkie pytania dotyczące zarówno szkoły,jak i kraju. Dyrektor Ekologicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Głogowie Marek Cymbaluk z największą przyjemnością dokonał symbolicznego pasowania pierwszaków. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, a na swoich głowach dumnie prezentowały studenckie birety.

Pasowanie na ucznia to uroczystość bardziej o charakterze symbolicznym niż formalnym, podnosi rangę faktu rozpoczęcia nauki w szkole. Daje siedmiolatkom poczucie, że bycie uczniem jest czymś ważnym. Przed uczniami pełen wyzwań i niespodzianek rok szkolny. Pamiętajmy jednak, że szkoła to nie tylko sprawdziany i oceny, a ważniejszy niż sam budynek jest drugi człowiek. W pewnym momencie to właśnie szkoła staje się naszym drugim domem, koledzy najwierniejszymi przyjaciółmi na wiele lat, a wspomnienia zza szkolnych murów zostają z nami na zawsze…

 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.