Zagraniczne staże ZS Chocianów

0
237

Uczniowie Zespołu Szkół w Chocianowie zakończyli miesięczny staż zawodowy w Hiszpanii, dzięki wygranemu projektowi o nazwie „Zagraniczne staże gwarancją rozwoju zawodowego i osobistego”, programu ERASMUS+ Łącznie do Hiszpanii wyjechało na miesięczny staż 30 stażystów technikum obsługi turystycznej oraz mechatronicznego, pod opieką dwóch nauczycieli przedmiotów zawodowych. Partnerem szkoły, który zagwarantował ciekawe miejsca pracy dostosowane do profilu kształcenia i potrzeb rynku pracy, był euroMind w Sewilli.

Mechatronicy zdobywali doświadczenie zawodowe głównie jako operatorzy maszyn CNC w firmach zajmujących się obróbką metalu w oparciu o obrabiarki sterowane numerycznie, takich jak: Nomasa Innova S. L., Mecanizados F. Daniel Delgado, Talleres Bosado S. L., Mecanizado Pedrosa, Taller Mecanizado Vicente Martinez. Dwaj uczniowie pracowali jako mechanicy samochodowi w Sevilla Wagen. Natomiast uczniowie i uczennice z technikum obsługi turystycznej zdobywali doświadczenie zawodowe jako kelnerzy lub recepcjoniści w obiektach hotelarskich w Sewilli takich jak: EME Catedral, Catalonia Giralda , Ayre, Hotel Casa 1800, Accorinvest Spain S.A. – Hotel Ibis, Los Seises by Fontecruz i Hotel Halo Sevilla Radepa S. L.

Uczniowie posiadali już pewne umiejętności, ale brakowało im doświadczenia przy obsłudze maszyn i urządzeń związanych z obróbką metali oraz przy programowaniu obrabiarek sterowanych numerycznie CNC czy też wykonywaniu standardowych czynności serwisowych różnego typu pojazdów. Udział w stażu pozwolił im wzbogacić swoją wiedzę i umiejętności zawodowe w zakresie przygotowania oraz obsługi i konserwacji maszyn i urządzeń, kontroli jakości wyrobów, a także programowania i obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie CNC, co jest ważne w dobie nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle. Młodzież miała możliwość skonfrontowania posiadanej wiedzy i umiejętności w wielu dziedzinach tj. w zakresie technologii i konstrukcji mechanicznych, automatyki, mechatroniki i znajomości typowych układów mechanicznych, elektrycznych oraz elektronicznych.

Grupa obsługi turystycznej zdobyła doświadczenie zawodowe z zakresu obsługi klienta w obszarze recepcji i sali restauracyjnej. Uczniowie nie tylko zdobywali doświadczenie zawodowe, ale także pogłębiali swoje umiejętności komunikacyjne z języka angielskiego, uczyli się języka hiszpańskiego, nawiązali nowe znajomości, przełamując bariery w kontaktach międzyludzkich, nauczyli się samodzielności i poznawali kulturę Hiszpanii. W ramach projektu grupa miała zagwarantowane zakwaterowanie, wyżywienie, transport, kurs języka hiszpańskiego oraz bogaty program kulturowy.

Wszystko finansowane było ze środków unijnych, ale też przy wsparciu Powiatu polkowickiego, który zabezpieczył placówce 20% kwoty budżetu projektu. Kwota ta zostanie zwrócona po rozliczeniu projektu.

Na koniec stażu wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty o odbytym stażu od partnerów projektu, a także dokumenty Europass–Mobilność, potwierdzające zdobyte umiejętności zawodowe w czasie stażu.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.