ZUS szkolił głogowskich lekarzy…

0
359
zdjęcie Arch.-23-04-2013-szpital@Głogów- 01

Na szkolenie zorganizowane przez ZUS w głogowskim szpitalu powiatowym przyszli nie tylko ci lekarze, którzy chcą się dopiero nauczyć jak wypisać zwolnienie w komputerze, ale także ci, którzy już takie zwolnienia wystawiają i mają pytania dotyczące bardzo szczególnych przypadków. To już ostatni dzwonek na to, żeby zaprosić ZUS do siebie. Część lekarzy jeszcze nie potrafi wystawiać zwolnień w formie elektronicznej a już tylko do końca listopada mogą je wypisywać na papierze. Od 1 grudnia ZUS będzie honorował już tylko zwolnienia wystawione elektronicznie…

Pytania pojawiają się dopiero, gdy lekarze zaczynają sami wystawiać e – ZLA – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.Dzisiaj pytali nas jak online wystawić zaświadczenie o tym, że wydarzył się wypadek w czasie pracy oraz co zrobić, gdy w czasie wizyty w domu pacjenta nie ma dostępu do Internetu. Po to są właśnie te spotkania żebyśmy nie tylko uczyli, ale i dzięki pierwszym doświadczeniom lekarzy doskonalili nasz system – dodaje rzeczniczka.

 ZUS od wielu miesięcy szkoli pracowników szpitali i przychodni w miejscu ich pracy.

My jeszcze dzisiaj mamy wolne terminy, ale grudzień już za pasem i kalendarze naszych ekspertów są bardzo wypełnione wiec potem trzeba będzie już przychodzić do nas na szkolenie – przestrzega Iwona Kowalska- Matis.

Na Dolnym Śląsku, w każdym tygodniu prawie 18 tysięcy elektronicznych zwolnień trafia na komputery ZUS, czyli już połowa zaświadczeń jest wystawiana w naszym regionie online. We Wrocławiu w sieci wystawianych jest 53 proc. zwolnień, w Wałbrzychu 47 proc., w Legnicy 32 proc. Elektroniczne zwolnienia lekarskie można wystawiać już od 1 stycznia 2016 r. By zwolnienie lekarskie trafiło do systemu informatycznego pracodawcy, musi on mieć założone konto płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli pracodawca jeszcze nie ma konta na PUE ZUS, warto by je założył. Dzięki temu pracownik nie będzie musiał pobierać wydruku elektronicznego zwolnienia lekarskiego i zawozić go do szefa lub prosić znajomych o dostarczenie dokumentu. Jeśli pracodawca nie ma założonego profilu na PUE ZUS, lekarz widzi to w swoim systemie, drukuje zwolnienie dla pracodawcy i w formie papierowej pacjent musi je zanieść do swojej firmy. Lekarze nie mają problemu z wystawianiem zwolnień w czasie wizyty domowej, wcześniej, bowiem drukują sobie e-ZLA, wypełniają je w czasie wizyty u pacjenta a później wprowadzają do systemu. Zwolnienie mogą także wystawić na miejscu, w domu chorego, jeśli mają ze sobą laptop i dostęp do Internetu.

U W A G A

Każdy pacjent powinien pamiętać o tym, że jeżeli choruje a przestał być pracownikiem np. z powodu wygaśnięcia umowy zawartej na czas określony lub zakończenia terminu wypowiedzenia, czyli pobiera zasiłek już po ustaniu zatrudnienia, musi złożyć w ZUS osobny wniosek o wypłatę zasiłku. Sam elektroniczny wpływ zwolnienia do ZUS nie wystarczy by Zakład wypłacił pieniądze. Konieczne jest jeszcze złożenie wniosku w postaci formularza ZAS-53. Można zrobić to elektronicznie, jeśli mamy swoje indywidualne konto na platformie internetowej PUE ZUS. Nie jest do tego wymagany podpis elektroniczny a założenie konta jest bezpłatne. Dopóki wniosek nie wpłynie do ZUS, Zakład nie będzie wypłacał zasiłku chorobowego. Wnioski muszą także składać prowadzący działalność gospodarczą oraz osoby współpracujące a także duchowni i pracownicy podlegający polskim przepisom ubezpieczeniowym, ale pracujący dla zagranicznego pracodawcy, z siedzibą za granicą.

 

Źródło:informacja prasowa ZUS

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.